17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Работниците во Македонија се постари од 50 години

Просечната старост на работниците во Македонија е над 50 години и кога ќе одат во пензија, нема кој да ги замени.

Во некои дејности во државата работната сила е стара над 50 години. Кога овие вработени ќе одат во пензија, ќе нема кој да ги замени и тоа може да доведе до дополнителен недостиг на работна сила, стои во Анализата на Вечер .

Оттука, Работодавачите и синдикатот апелираат државата да носи долгорочни решенија.

Дуално образование, преквалификации и доквалификации на лицата кои се пријавуваат како невработени, како и префрлање на дел од вработените од јавен во приватен сектор, предлагаат работодавачите и Синдикатот.

Според вицеперимерот Фатмир Битики овој проблем требало да се решава уште од далачената 1991 година.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,788FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles