17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Денеска е Вознесение Христово или помегу верниците познат како Спасов ден. Штипјани ја посетуваат Црквата посветена на овој празник во штипско Ново Село,една од најстарите во градот.

Денеска е Вознесение Христово или помегу верниците познат како Спасов ден. Според Библијата, тоа се случило 40 дена по Воскресението Хрстово, Христос се појавил помегу 12 апостоли.

Кога според најавата на Исус,светиот дух ќе слезе помегу апостолите.

Денеска, верниците ја посетуваат црквата посветена на Свети Спас во штипско Ново Село,една од најстарите во градот и една како што велат, го сочинува големиот штипски крст,заедно со црквите посветени на свети Јован, свети Власие и свети Архангел Михаил.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles