17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Меѓнародна научна конференција по повод 100 години од раѓањето на Ацо Шопов одржана денес на УГД

Денес на филолошкиот факултет при Универзитетот Гоце Делчев во Штип се одржа меѓународна научна конференција посветена на 100 годишнината од раѓањето на поетот Ацо Шопов.

За денешната конференција беа обработени многу дела на Шопов, но според Караниколова-Чочоровска интересен е фактот што има и многу препеви на повеќе јазици.

За Универзитетот е чест што Шопов е токму од Штип, па ректорот Дејан Мираковски се надева дека оваа конференција ќе прерасне во традиција.

Јубелијните 100 годии од раѓањето на Шопов освен во Штип се одбележаа и во други градови низ државата, но и во многу земји ширум светот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles