17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Презенитирана апликацијата “Мое здравје”

Денес беше презентирана апликацијата „Мое здравје“ преку која секој граѓанин ќе има увид во податоците за сопственото здравје, поврзана со системот „Мој термин“, од каде се преземаат сите податоци. Реализирани прегледи кај матичен лекар, специјалистички, лабораториски, дијагностички и болнички упати, рецепти, примени вакцини.Според министерот за здравство Фатмир Меџити, таа ќе го трансформира начинот со кој управуваме со нашето здравје.

Апликацијата овозможува лесен, брз и ефикасен пристап до медицинската историја на граѓаните.

На крајот на презентацијата се додадоа два многу битни предлози кои недостасуваат на апликацаијата, додавање на крвна група и алергиски реакции на пациентите, кога веќе тоа е нешто лично и им треба многу често.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles