17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Христов: Околу 70.000 луѓе во Македонија имаат два до три оброка неделно

Според Светската организација за храна- ФАО Македонија се наоѓа на четврто место во Европа по недостиг на храна. Од друга страна податоците на нашата Банка за храна велат дека во Македонија според нивни сознанаија велат над 70.000 луѓе во земјава од кои повеќето се деца имаат само два до 3 оброка неделно.

Според Христов, во влада има и предлог закон со кој ќе се контролира вишокот на храна во државата, а народните кујни ќе можат да ја делат на оние на кој им е најпотребна и да продолжат со работата како и досега.

Според неговите податоци кај нас најмногу се фрлаат кондиторски производи чоколади, колачи, ресани. Според досегашните закони на компаниите им беше поефтино да ги фрлат вишоците отколку да ги донираат.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles