17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Активација на ранливите групи на пазарот на трудот

ИПА проектот Активација на ранливи групи на пазарот на трудот во соработка со Агенцијата за вработување, има цел да ја намали невработеноста и зависноста од гарантираната минимална помош со вклучување на овие лица во пазарот на трудот  преку советување и обуки. Целта на новата пилот програма е овозможи на невработените лица од ранливи категории, кои бараат работа и се со ниски или ирелевантни вештини, да завршат средно стручно образование и да добијат формална диплома издадена од државата. Проектот ги покрива сите трошоци за нивното школување заклучно со матурирање и стекнување диплома. Досега за дообразување се пријавиле 140 лица, а од нив 78 се со потпишани договори.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles