17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Судовите немаат никаков авторитет кај граганите а војската и полицијата се со поголема доверба од медиумите.

Судовите немаат никаков авторитет кај граганите а војската и полицијата се со поголема доверба од медиумите.покажува анкетата на Институтот за демократија „Социетас Цивилис“. Според резултатите кои можата да се видат, позиција со најмногу доверба изградиле верските заедници, војската и полицијата па локалната власт и медиумите. Веднаш по нив се Невладните организации, Јавна админситрација, Претседател, Собрание , Влада и други за на крај од оваа скала на доверба да се најдат судстото и јавното обвинителство.

Ова истражување е последно од серијата кои се направени во последениот период но некои значајни помесгувања, освен во делот на политичките партии , нема. За нас најважно и понатаму останува прашањето зошто судовите и јавните обвинителства се со толку мал авторитет кај граганите?

Друг важен дел од ова истражување е што повеќе од две третини од граѓаните дури 69% сметаат дека животот во државата се движи во погрешна насока. Зошто одиме во погрешна насока?

Теренската анкета на Институтот за демократија била спроведена во периодот 22 февруари – 9 март годинава на примерок од 1.002 испитаници над 18-годишна возраст на целата територија на државата, преку методот лице в лице.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles