17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

УГД Штип е универзитетски лидер во Македонија. Симна половина милион дигитални наслови. 

Со безмалку половина милион симнувања и 1000 дигитализирани наслови, од потребни скрипти, научни трудови, книги и останата стручна литература за студентите, Е – библиотеката на штипскиот УГД, е лидер помегу Универзитетите во Македонија и пошироко, се слушна денеска на средбата со новинарите.

Кои се понатамошните планови во развојот на дигитализацијата на Универзитетот и унапредување на Е библиотеката.

Функционирањето на електронската библиотека буквално ги анулира востановените коруптивни односи на релација професор – студент, тврди Ректорот Дејан Мираковски.

Во однос на заинтересираноста на студентите за користење на дигитализираниот фонд на библиотеката, повторно УГД е на врвот од листата на Универзитети каде искористеноста надминува 90 проценти. Најмногу материјалите од истата ги користат студентите од Медицинскиот факултет.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,788FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles