17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Цената на струјата од јули е неизвесна и за неа ќе се одлучува на крајот од јуни

Цената на струјата од јули е неизвесна бидејки анализите дали стапката на ДДВ ќе остане на 10 или ќе се врати на 18%, сеуште не се завршени, изјави вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битики.

Според Битиќи, до јули, што е повеќе од месец , во енергетскиот сектор е долг период, но дали  ДДВ од 18 % ќе надокнади за ефтината тарифа ќе биде само за домаќинставата.

Оттука, цената на струјата Регулаторната комисија ќе може да ја дефинира при крајот на јуни до кога ќе стигне и понудата од ЕСМ до ЕВН Хоум, констатира Битиќи.

Од Стопанската комора за енергетика велат Цената на струјата ќе падне.

Во моментов, цената на струјата  во висока тарифа блок 1 е 4,72 денари, блок 2  е 5,15 денари за киловат час,како и 2,679 денари надомест за пренос и дистрибуција на електричната енергија, но независно од цената која ќе биде одредена, се очекува и враќање на ефтината дневна тарифа.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles