14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Бугарија: Бугарија се надева на Шенген до крајот на  годината

Бугарија се надева дека до крајот на годината ќе стане членка на Шенген зоната и покрај сегашното противење на Холандија и Австрија за прием на земјата во зоната на слободно движење на ЕУ, кои и забележуваат на Софија дека не прави доволно за да ја спречи илегалната миграција од Турција. Порталот „Еуроактив“ наведува дека од Хаг пристигнуваат дипломатски сигнали оти Холандија би можела да го укине ветото за прием на Бугарија во Шенген зоната по предвремените парламентарни избори во ноември, со што Австрија би останала единствената земја што би се противела на бугарското членство.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles