14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Хрватска: Во „рикверц“ цените на 1.600 производи

Хрватска има намера да ги замрзне и врати цените на 1.600 производи кои во последно време драстично поскапеа. Потрошувачката кошничка поскапе во зависност од трговскиот центар за 5-6 отсто, а најавени се и нови поскапувања.

На средбата во владата се поканети претставници на најголемите трговски синџири , од „домашниот“ „Конзум“ до странските како „Лидл“ и „Шпар“, со цел да се постигне договор за враќање на цените на ниво пред воведувањето на еврото. Засега тоа не го сакаа малопродажните ланци, но им се заканува данок на дополнителна добивка.

Во Хрватска најмногу поскапеле зеленчукот и овошјето, а во последно време значително се повисоки и цените на свинското месо.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles