14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

100 години Македонско воздухополство. Првите авиони слетаа во Штип

Пред 100 години, на 16 септември , првите авиони на тогашната југословценска Кралска авијација слетаа во Штип.Ова се смета за почеток на македонското воздухоплоство.По повод 199 годишнината од македонската авијација денеска на скопскиот спортски аеродром Стенковец се оддржа Аеро Митинг.

Штип има богата традиција на воздухополство, која значи профилирана школа на успешни пилоти, но и исклучително добри инструктори.

Во моментов активна е Школата за пилоти на семејството Ивановски од Штип, и таа една од двете школи за ваков тип кадри во државата.Нивната флота под име Римин ер, располага со три авиони и освен со обука,стручни тренинзи, аеро туризам, се занимава и со обука за спортско пилотирање.

Историски интересен е фактот дека еден тон златото на кралското земејство од некогашна Југославија во Лондон го пренеле штипските пилоти Киро Аџи Арсов и Тодор Михајлов – Тртка.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles