19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Листата на производи со намалени цени ќе биде објавена утре и таа содржи некоклу стотина артикли, потврди министерот Бектеши

Неколку стотици артикли содржи листата со намалени цени која Владата треба да ја усвои утре, изјави министерот за економија Крешник Бектеши.

Намалените артикли ќе бидат одбележани со видлива графика, а намалувањето е 10 % од цената на 31 август.

Освен за храна,  листа со намалени цени со предвидува и за пијалоци. Денес министерот најави средба со производители и трговци од која очекува позитивна реакција.

Министерот Бектеши вели дека манипулации со намалувањата на цените се исклучени а инспекциите во строги контроли ќе тргнат уште во среда наутро. Нивното ново овластување овозможува освен казни и затварање на маркетите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles