14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

 Генерален штрај на вработените од Јавниот сектор за 28 овој месец. Бараат функционерско зголемување на платите од 78%

Генерален штрајк на вработените од Јавниот сектор на 28 овој месец,најави денеска Трпе Деановски, претседател на УПОЗ.

Процентот на зголемување на плати за 10 отсто за вработените и функционерите да бие ист, во спротивно в година гласот од работниците Власта нема да го добие, се закани првиот синдикалец Слободан Трендафилов. 

УПОЗ упати апел до надлежните. Проблемите можат да се решат и со преговори,а не на улица.

Засегнати со овој горлив проблем се 2000 вработените во судовите и 650 во Јавните обвинителства, односно, 2650 работници се надеваат дека правдата е на нивна страна за сметка на 1068 те функционери чии плати се повисоки за 78 %. 

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles