Македонија

Заев се фати за метлата – Датум за преговори со ЕУ во јуни веќе не е причина за избори, сега рокот е до нова година !

ФОТО: „Твитер“ полуде по изјавите на премиерот Заев за неговите советници !

Вкупно 8 министри, исто толку заменици и 20-тина директори на јавни претпријатија ќе бидат сменети до крајот на јуни, најави денеска од седницата на Централниот одбор на СДСМ во Охрид...

Read more

Од понеделник, ќе возите со нови таблици за „Северна Македонија“ – Само кој ќе ја плати замената !?

Од понеделник, ќе возите со нови таблици за „Северна Македонија“ – Само кој ќе ја плати замената !?

Министерството за внатрешни работи од понеделник ќе започне со издавање нови регистарски таблички со ознаката „NMK“. Замената на старите регистарски таблички со новите ќе се врши постепено при регистрација на...

Read more

СТАРТУВА ПРОБНИОТ ПОПИС

СТАРТУВА ПРОБНИОТ ПОПИС

Денеска во Штип стартува пробниот попис на населението, домаќинствата и становите.Организатор на пробниот попис е  Државниот завод за статистика. Пробниот попис  се спроведува во 32 пописни кругови на територијата на...

Read more

Високи температури од жолта фаза

Високи температури од жолта фаза

Со високи температури од жолта фаза денеска и утре се соочуваат граѓаните од македонскиот Исток и целата држава. Надлежните апелираат. Ѓраганите, да не се изложуваат директно на сонце во периодот...

Read more

Од утре, илјадници граѓани ќе тргнат кон гробиштата. Живите ќе се молат за мртвите

Од утре, илјадници граѓани ќе тргнат кон гробиштата. Живите ќе се молат за мртвите

Од утре, илјадници граѓани ќе тргнат кон гробиштата. Живите ќе се молат за мртвите: „Се оди на гробишта во петок попладне и сабота наутро. верниците носат само пченица и вино...

Read more

Студен туш од Берлин – Нема датум ова лето, можеби на есен ! Ама важно ќе биде оваа година…

Студен туш од Берлин – Нема датум ова лето, можеби на есен ! Ама важно ќе биде оваа година…

Канцеларката Меркел информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на СР Германија за прашањата за...

Read more

Делчев ги скара Македонија и Бугарија – Запна работата на заедничката комисија околу тоа чиј е Гоце ?!

Делчев ги скара Македонија и Бугарија – Запна работата на  заедничката комисија околу тоа чиј е Гоце ?!

Без договор околу заедничкиот датум за чествување на Гоце Делчев, Софија ќе ја прекине работата на експертската комисија, предупредува шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева во интервју за бугарската Б...

Read more
Page 11 of 45 1 10 11 12 45