Македонија

Снег, опструкција или незаинтересираност. Помалку од очекувањата се појавија денес на протестот на слободните синдикати на Македонија

Стартува кошаркарското второлигашко првенство

Помал  број на вработени во образованието, културата и други институции денес беа присутни на  протестот што  го организираше  КСС во Штип.   Се работи за снегот, опструкција или незаинтересираност. „Невообичаено веднаш...

Read more

Пробиштип: Го пронашол братот отруен од плин – За малку ќе настрадал и тој !

Возач од Крива Паланка излетал кај „Калимерово“ на патот Радовиш – Штип !

Околу 15,25 часот било пријавено дека на улица „Македонски револуционери“ во Пробиштип во сопствениот дом бил пронајден починат 52-годишниот М.Т. Според првичните сознанија, смртта најверојатно настапила како последица од труење...

Read more

ФОТО: Го растурија Министерот Никола Димитров на Твитер !

ФОТО: Го растурија Министерот Никола Димитров на Твитер !

Дел од коментарите на твитерџиите по објавата на Министерот Никола Димитров за ратификацијата на преспанскиот договор. Тој пишува дека бил на „вистинската страна на историјата“ а некои му порачаа...

Read more

Радовиш: „Мерцедес“ се забил во ограда на бензинска – Тројца повредени пренесени во Штип !

Возач од Крива Паланка излетал кај „Калимерово“ на патот Радовиш – Штип !

Три лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу 2 часот на излезот на Радовиш. Настанот го потврди заменик портпаролот на СВР Струмица, Алакесандра Трајанова, која информираше...

Read more

Влатко Ѓорчев, објави дека влегува во партиска трка за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ !

Влатко Ѓорчев, објави дека влегува во партиска трка за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ !

Влатко Ѓорчев на својот фејсбук профил ја информираше јавноста дека ќе се кандидира за претседателки кандидат на ВМРО ДПМНЕ: Ми претставува голема чест и задоволство да Ве информирам дека денес...

Read more

Тоа е Македонија: За да се вработи во МЕПСО, сестрата на најбогатиот Министер, извиси најдобриот студент на машински факултет !

Тоа е Македонија: За да се вработи во МЕПСО, сестрата на најбогатиот Министер, извиси најдобриот студент на машински факултет !

По информацијатa дека во МЕПСО се вработила сестрата на најбогатиот министер во владата на СДСМ и ДУИ Крешник Бектеши, на социјалните мрежи беше објавена информација дека за да се вработи...

Read more

Компјутерските програмери со највисоки плати од 1000 евра !

Компјутерските програмери со највисоки плати од 1000 евра !

Во Македонија најдобро заработуваат програмерите и вработените во воздухопловен транспорт, може да се види од податоците на Државниот завод за статистика. Вработените во секторот воздухопловен транспорт во ноември лани имале...

Read more

Конечен став на грција за договорот од Преспа: Не признаваме ниту „македонски јазик“ ниту „македонска нација“ !

Конечен став на грција за договорот од Преспа: Не признаваме ниту „македонски јазик“ ниту „македонска нација“ !

Во актуелната грчка кампања за толкување на придобивните на Договорот од Преспа, на интернет страницата на грчкото Министерство за надворешни работи се одговара и на неколку најчесто поставени прашања. Едно...

Read more
Page 22 of 29 1 21 22 23 29