Македонија

Колку и да трошат, струјата на социјалците нема да им се исклучува. Што ова значи за оние што ја плакаат?

Започна пријавувањето за Спортист на годината на општина Штип

Владата која е донесена во контекст на  процесот на либерализација на пазарот со струја. Оваа одлука спокојни  ги остава  сите оние кои  пари за греење немаат и мака мачат како...

Read more

Оглас за субвенции на печки за пелети. Државата нуди но не и се дава

Започна пријавувањето за Спортист на годината на општина Штип

Државата нуди но не и се даваат пари на граганите   едноставно и лесно  како што изгледа, велат  анкетираните грагани на ТВ Стар. Оваа констатација се однесува  на распишаниот   јавен  оглас...

Read more

55 % од граѓаните мислат дека државата се движи во погрешна насока

55 % од граѓаните мислат дека државата се движи во погрешна насока

Мнозинството граѓани мислат дека нашата земја се движи во погрешна насока, покажува анкетата спроведена од МКД.мк и агенцијата Маркет вижн. Дури 54,9 проценти од граѓаните сметаат дека Македонија се движи...

Read more

Половина од невработените ниту бараат ниту сакаат да најдат работа.

Пожар пеплоса дел од зграда во Штип.

Бројот на лицата кои ниту работат ниту бараат работа се зголемува . Особено загрижувачки е податокот дека ова се случува со најпродуктиваната  возраст, односно  со лицата од 25-49 годишна возраст....

Read more

Државата со законски измени ке ги спасува граганите од душманските камати.

Пожар пеплоса дел од зграда во Штип.

Со законски измени  кои ги изготви Министерството за финансиии државата  ке ги спасува граганите  од прекумерните камати, стои во денешното соопштение од Кабинетото на министерот за финансиси  Драган Тевдовски. Отсега,...

Read more

ФОТО: Владата и направи споменик на Есма, но не заборави да се пофали а го згреши и глаголот !

ФОТО: Владата и направи споменик на Есма, но не заборави да се пофали а го згреши и глаголот !

Владата на Македонија и подигна споменик на Есма Реџепова кој повеќе години стоеше без надгробна плоча и натпис. Кралицата на Ромската музика беше заборавена. Но, по речиси две години, доби...

Read more

ФОТО: Млад кавадарчанец со возило слетал во реката „Луда Мара“ !

ФОТО: Млад кавадарчанец со возило слетал во реката „Луда Мара“ !

„Рено меган“ со кавадаречки регистарски ознаки, управуван од 19 годишен кавадарчанец ноќеска околу 3 часот излетал од патот во коритото на реката Луда Мара. Возилото било потопено во вода длабока...

Read more

На Каракачанов не му се допаѓа идејата за „Македонски јазик“ – Или да сме дијалект на бугарскиот или нема ЕУ !

На Каракачанов не му се допаѓа идејата за „Македонски јазик“ – Или да сме дијалект на бугарскиот или нема ЕУ !

Бугарскиот вицепремиер за безбедност со критики кон Македонија и премиерот Зоран Заев напишва дека немало да дозволи компромиси со историјата на Бугарија . Коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев...

Read more
Page 28 of 29 1 27 28 29