Македонија

Кандидатите за претседатели познати. За да бидат и официјални, мора да се пријават во ДИК најдоцна до 21 март

20 голови во пет натпревари од второлигашкото првенство

Кандидатите за претседатели познати. За да бидат и официјални, мора да се пријават во ДИК најдоцна до 21 март , а изборната кампања треба да почне на 1 април. За...

Read more

Ромео и Јулија од Велес: Полицијата трага по вљубени малолетници кои побегнале од дома !

Ромео и Јулија од Велес: Полицијата трага по вљубени малолетници кои побегнале од дома !

Полицијата трага по 14-годишно девојче од Куманово, и 15-годишно момче од Велес кои биле во љубовна врска, и побегнале од дома. Во саботата вечерта во 22:00 часот 44-годишниот Р.Х. во...

Read more

Жители на Пехчевско излетале со возило близу Берово – Повредени петмина !

Возач од Крива Паланка излетал кај „Калимерово“ на патот Радовиш – Штип !

На 17.03.2019 околу 04.30 часот на место викано „Трската“ во Берово, патничко возило „Сеат леон“ со беровски регистарски ознаки, управувано од Д.Ш.(27) од село Умлена, пехчевско, изгубило контрола и излетало...

Read more

Митко Чавков доби доби дури 18 години затвор – Оперскиот пејач Дурловски ослободен !

Митко Чавков доби доби дури 18 години затвор – Оперскиот пејач Дурловски ослободен !

Поранешниот директор на Биро за јавна безбедност Митко Чавков доби највисока казна од 18 години затвор за настаните од 27-ми април. По 15 години затворска казна добија полициските началници Митко...

Read more

Со измените на Законот, работел не работел, по 65 години, секој ќе има пензија од 100 евра !?

Државата вработува ! Објавени огласи за нови 120 лица низ државни фирми !

Постарите од 65 години, кои не работеле ниту еден ден, од годинава ќе можат да добијат пензија. Ова го предвидува Предлог законот за социјална сигурност на старите лица кој веќе...

Read more

Претседателот Иванов не става потпис на 11 нови закони заради “Северна“ !

Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ денес избира претседателски кандидат !

Единаесетте закони чии укази претседателот Ѓорге Иванов одби да ги потпише бидејќи му дошле со новото име Република Северна Македонија се враќаат на трето читање во Собранието. Иванов не ги...

Read more

И официјално, за претседател на државата ќе трчаат тројца кандидати !

И официјално, за претседател на државата ќе трчаат тројца кандидати !

Само тројца од девет кандидати ќе влезат во трката за претседател на државата на 21 април. Државната изборна комисија потврди дека Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река во...

Read more
Page 34 of 49 1 33 34 35 49