Македонија

55 % од граѓаните мислат дека државата се движи во погрешна насока

55 % од граѓаните мислат дека државата се движи во погрешна насока

Мнозинството граѓани мислат дека нашата земја се движи во погрешна насока, покажува анкетата спроведена од МКД.мк и агенцијата Маркет вижн. Дури 54,9 проценти од граѓаните сметаат дека Македонија се движи...

Read more

Половина од невработените ниту бараат ниту сакаат да најдат работа.

Пожар пеплоса дел од зграда во Штип.

Бројот на лицата кои ниту работат ниту бараат работа се зголемува . Особено загрижувачки е податокот дека ова се случува со најпродуктиваната  возраст, односно  со лицата од 25-49 годишна возраст....

Read more

Државата со законски измени ке ги спасува граганите од душманските камати.

Пожар пеплоса дел од зграда во Штип.

Со законски измени  кои ги изготви Министерството за финансиии државата  ке ги спасува граганите  од прекумерните камати, стои во денешното соопштение од Кабинетото на министерот за финансиси  Драган Тевдовски. Отсега,...

Read more

ФОТО: Владата и направи споменик на Есма, но не заборави да се пофали а го згреши и глаголот !

ФОТО: Владата и направи споменик на Есма, но не заборави да се пофали а го згреши и глаголот !

Владата на Македонија и подигна споменик на Есма Реџепова кој повеќе години стоеше без надгробна плоча и натпис. Кралицата на Ромската музика беше заборавена. Но, по речиси две години, доби...

Read more

ФОТО: Млад кавадарчанец со возило слетал во реката „Луда Мара“ !

ФОТО: Млад кавадарчанец со возило слетал во реката „Луда Мара“ !

„Рено меган“ со кавадаречки регистарски ознаки, управуван од 19 годишен кавадарчанец ноќеска околу 3 часот излетал од патот во коритото на реката Луда Мара. Возилото било потопено во вода длабока...

Read more

На Каракачанов не му се допаѓа идејата за „Македонски јазик“ – Или да сме дијалект на бугарскиот или нема ЕУ !

На Каракачанов не му се допаѓа идејата за „Македонски јазик“ – Или да сме дијалект на бугарскиот или нема ЕУ !

Бугарскиот вицепремиер за безбедност со критики кон Македонија и премиерот Зоран Заев напишва дека немало да дозволи компромиси со историјата на Бугарија . Коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев...

Read more

Сивата економија ќе го уништи занаетчиството. Во зијан се и мајсторите и државата

Сивата економија ќе го уништи занаетчиството. Во зијан се и мајсторите и државата

Сивата економија ќе го уништи занаетчиството. ВЦо државата има околу 60.000 регистрирани занаетчии и речиси двапати повеќе кои работат на диво:„Штитејчи ја социјалата , ние и од занаетчиите ќе направиме...

Read more
Page 58 of 58 1 57 58