Македонија

Царинската управа купува 13 автомобили „Шкода“ вредни 325.000 евра !

Царинската управа купува 13 автомобили „Шкода“ вредни 325.000 евра !

Царинската управа ќе се поднови со 13 нови автомобили, за кои ќе плати 325.201 евра. Според податоците објавени на сајтот на Бирото за јавни набавки, Управата, поточно директорот Ѓоко Танасоски,...

Read more

Се обидел да влезе насила во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје – Стражарот му пукал во нога !

Се обидел да влезе насила во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје – Стражарот му пукал во нога !

Изутринава во 02.53 часот е спречен обид за насилен влез во кругот на касарната „Гоце Делчев“ во Скопје. Војникот што бил на стража постапувајќи според пропишаните процедури и постапки повеќе...

Read more

Бугарски пратеник бара казни за телевизиите кои вршат превод на „македонскиот јазик“ на бугарски – Тоа било исто !

Бугарски пратеник бара казни за телевизиите кои вршат превод на „македонскиот јазик“ на бугарски – Тоа било исто !

Казни за бугарските телевизии што ги титлуваат на бугарски содржините на македонски јазик побара денеска Красимир Богданов, пратеник од „Обединети патриоти“, на комисиска расправа во бугарскиот парламент за годишниот извештај...

Read more

Платите ќе ги затворат градинките и училиштата . Следува генерален штрајк

Уредување на јавните површини во Виница

Ако не се покачат платите на вработените во образованието и културата, СОНК  најавува целосна парализа и затворање на градинките и училиштата поради генерален штрајк: „Градинките нема да работат, дури сме...

Read more

Државата повеќе нема да им враќа долгови на општините. Некои градоначалници со трошењето, претераа

Прес на ВМРО – Кочани: Филипче ли е новиот стечаен управник на кочанската болница ?

Државата  веќе нема да им ги плаќа долговите на  задолжените општини и тие во иднина сами ќе треба да ги сервисираат долговите. Оваа одлука на владата доаѓа само неколку месеци...

Read more

ХИТ ФОТО: Ресенските јаболки завршија на буниште !

ХИТ ФОТО: Ресенските јаболки завршија на буниште !

На Фејсбук страната “Земјоделци – Македонија / Zemjodelci Makedonija” каде редовно се објавуваат вести поврзани со земјоделството и земјоделските политики во државата, објавени се фотографии од купишта јаболка во Преспанскиот...

Read more
Page 9 of 29 1 8 9 10 29