Популарно

Турција: Студентка по новинарство заврши во притвор поради навреда на Ердоган ?!

Турција: Студентка по новинарство заврши во притвор поради навреда на Ердоган ?!

Турска студентка по новинарство е ставена во притвор поради навреда на претседателот Реџеп Тајип Ердоган на социјалните медиуми, изјави нејзината адвокатка за ДПА. Судот во провинцијата Трабзон на Црното Море...

Read more

Србија: Уапсен заменик градоначалникот на Бор, заради фотографии на кои се бакнува со малолетничка !

Србија: Уапсен заменик градоначалникот на Бор, заради фотографии на кои се бакнува со малолетничка !

Припадници на српското Министерство за внатрешни работи во Бор, по налог на Основното јавно обвинителство денеска го уапсија Б.П. (1959) поради постоење сомневање дека извршил кривично дело полово вознемирување. Осомничениот...

Read more

Се подготвува нов Закон за социјална заштита. Засегнатите не се консултирани

Се подготвува нов Закон за социјална заштита. Засегнатите не се консултирани

Министерството за труд и социјална политика во Предлог- законот за социјална заштита којшто е во завршна фаза на подготовка гиунапредува правата на лицата со попреченост, стои во денешното соопштение. Отсега...

Read more

Бројот на деца со дијабетес тип 2 е 10 пати повисок отколку што се мислело

Бројот на деца со дијабетес тип 2 е 10 пати повисок отколку што се мислело

Бројот на млади луѓе што страдаат од дијабетес тип 2 е речиси десет пати повисок отколку што претходно се мислело, открива најновата анализа. Состојбата, е многу поагресивна кај децата и...

Read more

Денес е Мегународен ден на човековите права. Кој ги почитува а кој најмногу ги гази?

Денес е Мегународен ден на човековите права.  Кој ги почитува  а кој најмногу ги гази?

Денес е Мегународен ден на човековите  права.  Права за кои се зборува секојдневно преку целата  година  но  веројатно, колку повеке за нив се зборува, толку повеке тие  не се почитуваат.  ...

Read more

Ќе ја сонуваме минималната плата од 1999 евра во некои земји од ЕУ !

Ќе ја сонуваме минималната плата од 1999 евра во некои земји од ЕУ !

Во повеќето европски земји, законски е пропишана минималната плата, која претставува долна граница за работодавците, а нејзиниот износ многу варира од земја до земја.Според Еуростат, 22 од 28 земји-членки на...

Read more

САД од продажба на оружје заработиле 222 милијард долари – Русија ја претекна Британија !

САД од продажба на оружје заработиле 222 милијард долари – Русија ја претекна Британија !

Соединетите држави остануваат светски лидери по продажба на оружје, додека Русија ја престигна Британија и е на второ место. Во годишниот извештај на Меѓународниот институт СИПРИ во Стокхолм се прецизира...

Read more

Половина милион домови во САД без струја заради снежна бура !

Половина милион домови во САД без струја заради снежна бура !

Повеќе од половина милион домови се без струја, снегот и студот предизвикаа стотици сообраќајки, откажани се многу летови, а граѓаните се предупредени да останат во своите домови. Силна бура ги...

Read more
Page 305 of 308 1 304 305 306 308