Додека се доделуваше Нобеловата награда за литература, протетси против добитникот надвор !

Додека се доделуваше Нобеловата награда за литература, протетси против добитникот надвор !

Австрискиот писател Питер Хандке ја доби Нобеловата награда за литература во Стокхолм, додека пред зградата се одржува протест. Овогодинешниот добитник на Нобелова награда за литература е познат по своите контроверзни...

Read more

Гориво и гас го блокираа Цариградското шосе во Софија

Екипата на Брегалница на две пријателски средби

Познатото Цариградско шосе во Софија  кое е клучен сообракаен јазол на бугарската престотлнина денес беше блокирана за сообракај. Причината е  истекувањето на горива и гас од една бензиска станица што...

Read more

Синовите на првиот хрвтски престедател Фрањо Туѓман на различни политички страни

Екипата на Брегалница на две пријателски средби

Синовите на првиот хрвтски престедател Фрањо Туѓман  во монентов се на различни политички страни. Нив ги подели претседателската камања во која постариот  Мирослав ја поддржува  Колинда Грабар Китаровиќ,  а три...

Read more

Чешка: Шест лица мртви при пукање во болница од страна на едно лице !

Чешка: Шест лица мртви при пукање во болница од страна на едно лице !

Шест лица загинаа при пукање во болница во чешкиот град Острава, потврди чешкиот министер за здравство Адам Војтех за чешкото радио. Нападот се случил околу 7 часот наутро.Полицијата ја евакуираше...

Read more

Србија денес отвора ново поглавје во преговорите со ЕУ !

Србија отвора седум нови амбасади низ светот !

Европската унија денес ќе отвори ново поглавје во преговорите за пристапување со Србија, за слободно движење на капиталот. Одлуката за отворање на четвртото поглавје во преговорите со Србија беше договорена...

Read more

Градоначалникот на Нови Сад поднесува кривична пријава против Вучиќ и неговиот брат

Градоначалникот на Нови Сад поднесува кривична пријава против Вучиќ и неговиот брат

Градоначалникот на Нови Сад поднесува кривична пријава против српскиот претседател Александар Вучиќ и неговиот брат  Андреј. Двајцата наводно се поврзани со плантажа за марихуана на фармата „Јовањица“ во Војводина.  Пријавата...

Read more

Балканот се вооружува: Турција по САД со најмногу тенкови во НАТО, а Грција и Србија по тенк на жител веднаш зад Русија

Балканот се вооружува: Турција по САД со најмногу тенкови во НАТО, а Грција и Србија по тенк на жител веднаш зад Русија

Во последните две-три години балканските земји се во трка заљ вооружување.  Борбени авиони и хеликоптери купуваат Србија,  Хрватска и Бугарија. Неодамна излезе информација дека, по САД, Турција е втората земја...

Read more

Петмина туристи загинаа откако еруптираше вулкан на Нов Зеланд !

Петмина туристи загинаа откако еруптираше вулкан на Нов Зеланд !

Најмалку петмина загинаа, а неколкумина се исчезнати откако еруптираше вулкан во Нов Зеланд. Жртвите се туристи, кои во поголема група била видена како шета околу вулканот на Вајт Ајленд непосредно пред...

Read more

Познатите “Викторијански водопади” пред пресушување !?

Познатите “Викторијански водопади” пред пресушување !?

Водопадите Викторија кои се познати по својата убавина која привлекува милиони туристи, буквално се сушат како резултат на најтешката суша што го зафаќа југот на Африка во последните сто години, пишува „Гардијан“....

Read more
Page 2 of 141 1 2 3 141