Црна Гора: По шести пат, граѓаните на протест побара оставка од Владата и Претседателот !

Црна Гора: По шести пат, граѓаните на протест побара оставка од Владата и Претседателот !

Во Подгорица е одржан шестиот по ред граѓански протест „97.000: Спротивстави се“, на кој учествуваа повеќе илјади граѓани со барање за оставка на Владата и претседателот на државата. Демонстрантите на...

Read more

Илјадници британци маршираа во Лондон барајќи нов референдум за ЕУ !

Илјадници британци маршираа во Лондон барајќи нов референдум за ЕУ !

Стотици илјади маршираат низ централен Лондон, барајќи уште еден референдум за членството во ЕУ, додека британските парламентарци бараат решение за Брегзит. Организаторите на протестот велат дека повеќе од милион луѓе...

Read more

Бугарија: Министерка си поднесе оставка оти купила сан под пазарната цена !

Бугарија: Министерка си поднесе оставка оти купила сан под пазарната цена !

Бугарската министерка за правда Цецка Цачева си поднесе оставка откако медиумите објавија дека таа и уште тројца функционери од владејачката партија на десен центар ГЕРБ купиле луксузни станови под пазарната...

Read more

БиХ: Двајца рудари загинаа откако врз нив се урнала земја во подземен коп !

БиХ: Двајца рудари загинаа откако врз нив се урнала земја во подземен коп !

Телата на рударите Славиша Жугиќ (44) од Милиќ и Бранислав Остојиќ (30) од Зворник се извлечени од подземниот коп на рудникот во Сребреница. Врз нив, според првичните проценки се урнале...

Read more

ВИДЕО: Во Канада, маж го нападнал свештеникот додека држел миса !

ВИДЕО: Во Канада, маж го нападнал свештеникот додека држел миса !

Католичкиот свештеник бил избоден пред десетина шокирани верници во текот на утринската миса во црквата Свети Јосип во Монтреал во Канада. Полицијата во Монтреал соопштила дека по повикот утрово во...

Read more

Советот на Европа побрара од Албанија да си направи попис на малцинствата !

Двојните стандарди на ЕУ и САД: Не го поддржуваат бојкотот на опозицијата во Албанија ?!

Советот на Европа побара од Албанија да го почитува начелото на слободно изразување на националните малцинства на пописот во 2020 година. Организацијата ја повикува Албанија, изјаснувањето за националната и верската...

Read more

Хрватска: Куче изгризало бебе – Лекарите се борат за неговиот живот !

Во Скопје се родило најголемото бебе во државава !

Во местото Репаш кај Копривница во Хрватска, куче му ја изгризало главата на едномесечно бебе, а детето е во животна опасност. Девојчето веднаш било донесено во Заводот за итна медицинска...

Read more
Page 23 of 62 1 22 23 24 62