Анализи од Виена: Прво Балканска унија па потоа влез во ЕУ ? Нема интерес за проширување !

Ирска бара компензација од 4.5 милијарди евра заради „Брегзит“ !

Во виенскиот дневен весник „Пресе“, излезе текст во кој се наведува дека Европската унија би можело да го стопира процесот на проширување за земјите од западен Балкан со проценка дека...

Read more

ЕУ стравува од економски крах поради големиот долг на Италија !

Ирска бара компензација од 4.5 милијарди евра заради „Брегзит“ !

Долгот на Италија е клучен ризик за економијата на еврозоната, заедно со глобалните трговски тензии и тврдиот Брегзит, смета Меѓународниот монетарен фонд. Таквата проценка на ММФ е содржана во годишниот...

Read more

Германски „Билд“ објави компромитирачки мафијашки снимки за албанскиот премиер Рама – Нашиот Премиер Заев, не верува дека тој е таков ?!

Германски „Билд“ објави компромитирачки мафијашки снимки за албанскиот премиер Рама – Нашиот Премиер Заев, не верува дека тој е таков ?!

Најтиражниот германски весник Билд објави “бомби” во кои се споменуваат албанскиот премиер Еди Рама, купување изборни гласови, мафијаши што преговараат да станат пратеници, нарко босови и високи членови на Социјалистичката...

Read more

За една година, од БиХ во странство си заминале 30.000 луѓе !

Хрватите бегаат од БиХ – Над 10.000 лица се иселиле !

Организацијата за одржливо враќање објави дека само од почетокот на оваа година 30.000 луѓе ја напуштиле Босна и Херцеговина.Претседателката на Унијата за одржливо враќање во БиХ, Мирхуниса Зукиќ, рече дека...

Read more

САД: Градоначалникот на Алабама предлага хомосексуалците да се убиваат ?!

САД: Градоначалникот на Алабама предлага хомосексуалците да се убиваат ?!

Градоначалникот на американската сојузна држава Алабама, наводно, на својата страница на Фејсбук повика на убивање на хомосексуалците, за веднаш по објавувањето да го избрише овој статус, објави „Би-би-си“. Марк Чамберс...

Read more

ВИДЕО: Делови од Србија, соочени со големи поплави – Реката Сава пред излевање !

ВИДЕО: Делови од Србија, соочени со големи поплави – Реката Сава пред излевање !

Според најавите реката Сава ќе биде во пораст и ќе ја надмине границата на редовна одбрана кај Белград и кај Шабац, поради што издадено е хидролошко предупредување. Според него, до...

Read more

Пет дена по тонењето на бродот во Дунав, пронајдено тело на 100 км од Будимпешта ?!

ВИДЕО: Унгарската полиција објави видео од тонењето на бродот во кој се удавија седум туристи во Дунав !

Стотина километри низводно од Будимпешта во Дунав пронајдено е тело, пет дена по судирот на бродови во унгарскиот главен град, при што најверојатно загинаа вкупно 28 лица, соопштија унгарските власти....

Read more

Трамп ја виде кралицата – Прва официјална посета на Британија !

Трамп ја виде кралицата – Прва официјална посета на Британија !

Започна тродневната државничка посета на Доналд и Меланија Трамп на Обединетото Кралство, и тие веќе се сретнаа со кралското семејство. Вчера попладне тие го поминаа на чај со Принцот Чарлс...

Read more

По поразот на европските, Ципрас загуби и на локалните избори во Грција !

Ципрас сака да биде првиот грчки премиер кој ќе го посети Скопје !

Мала излезност, пресврт во Солун и целосна доминација на Нова демократија во цела Грција, се главните карактеристики што го одбележаа вториот круг од локалните избори. Со преброени 59.16% од гласовите,...

Read more

Македонец загинал во сообраќајна несреќа во Хрватска !

Македонец загинал во сообраќајна несреќа во Хрватска !

Еден македонски државјанин загина во сообраќајна несреќа што се случи вчера на автопатот А3 во Хрватска, јавија локалните медиуми. Се судриле македонски камион и автобус од Босна и Херцеговина.Сисачко-мославачката полиција...

Read more
Page 25 of 91 1 24 25 26 91