Белград: Во еден ден, 6 возачи од градскиот превоз заминале во Германија !

Белград: Во еден ден, 6 возачи од градскиот превоз заминале во Германија !

Само во еден ден 6 белградски возачи од јавниот градски превоз заминале во Германија за повисоки плати, пишуваат српските медиуми. Добиваат четири пати поголеми плати, курс за јазик платен од...

Read more

Најмногу бракови склучени во Литванија, најмалку во Словенија !

Албанија, земја на малолетнички бракови – Лани склучени над 3000 !

Најмногу склучени бракови во Европа се во Литванија, а најмалку во Словенија, говорат податоците на Европската статистичка агенција објавени денеска, на денот кога во голем дел од светот се одбележува...

Read more

Французи го презедоа белградскиот аеродром следните 25 години ! Ќе инвестираат 730 милиони евра !

Французи го презедоа белградскиот аеродром следните 25 години ! Ќе инвестираат 730 милиони евра !

Француската компанија Ванси Еирпортс Србија вчера свечено го презеде управувањето со белградскиот аеродром Никола Тесла и ја започна концесијата на 25 години во текот на кои Србија, како мнозински сопственик,...

Read more

Во Белгија денес не се работи, се штрајкува – Откажани сите авио летови !

Во Белгија денес не се работи, се штрајкува – Откажани сите авио летови !

Генералниот штрајк поради платите и условите за работа ја стави Белгија на пауза, што доведе до тотален хаос на аеродромите, на патиштата и во воздушниот сообраќај, пренесува РТ. Иако „Браселс...

Read more

САД толку должат, што не можат веќе ни да го изговорат бројот !

САД толку должат, што не можат веќе ни да го изговорат бројот !

Државниот долг на САД премина нова граница и за првпат достигна повеќе од 22.000 милијарди долари (22 трилиони долари). Дневен извештај од Министерството за финансии, објавен во вторникот, покажува дека...

Read more

На Германија во следните четири децении ќе и требаат 260.000 работници !

На Германија во следните четири децении ќе и требаат 260.000 работници !

Германија во наредните 40 години ќе има потреба од 260 илјади доселеници годишно за да го намали недостигот на работна сила, произлегува од една студија на Закладе Бертелсман. ,,Германија во...

Read more

Бугарската опозиција бара предвремени избори !

Бугарската опозиција бара предвремени избори !

Најголемата опозициска партија во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП) денеска повика на распуштање на Парламентот и распишување предвремени парламентарни избори во земјата. -Овој Парламент е истрошен. Владата е истрошена… Затоа,...

Read more

Србија: 12.годишно дете се самоуби заради лоши оценки и критики од родителите !

Србија: 12.годишно дете се самоуби заради лоши оценки и критики од родителите !

12-годишно дете од едно село во јужна Србија извршило самоубиство, пукајќи си во уста со пиштолот на својот татко. Покрај неговото безживотно тело е пронајдено и проштално писмо упатено до...

Read more

Хрватска политичарка пронајдена мртва во станот !

Хрватска политичарка пронајдена мртва во станот !

Членката на Градскиот совет на Ријека, Мирјана Јукиќ, е пронајдена мртва во нејзиниот стан, објави хрватскиот весник „Нови Лист“, додавајќи дека причините за нејзината смрт се уште се утврдуваат. Јукиќ,...

Read more
Page 37 of 61 1 36 37 38 61