Хакерите од „Анонимуси“ најавуваат одмазда за апсењето на Асанж !

Хакерите од „Анонимуси“ најавуваат одмазда за апсењето на Асанж !

„Ослободете го Асанж или ќе платите!“, се вели во пораката до „британската влада и нејзините пајташи од целиот свет“. Хакери од меѓународната група Анонимус пуштија порака до „британската влада и...

Read more

Македонка загина на автопат во Хрватска !

Хрватска: Маж со пила и исекол два прста на сопругата !

Македонска државјанка го загуби животот во Хрватска кога автомобилот во кој се превезувала излетал од патот и се превртел. Од хрватската полиција информираа дека автомобилот имал германски регистарски таблички и...

Read more

Мајката на Џулијан Асанж, побара син и да биде ослободен !

Мајката на Џулијан Асанж, побара син и да биде ослободен !

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”.Таа порача дека „ќе се бори со сите сили”...

Read more

Асанж може да биде испорачан во САД и да добие пет години затвор !

Водечките британски опозициски политичари ја повикаа владата да ја спречи евентуалната екстрадиција на Џулијан Асанж во САД, откако тој вчера беше извлечен од еквадорската амбасада во Лондон и одведен во...

Read more

Германската Влада купува три нови авиони вредни 1.2 милијарди долари !

Германската Влада купува три нови авиони вредни 1.2 милијарди долари !

По бројните технички проблеми со владините авиони , Германија реши да набави нови три авиони Ербас А350-900 , вредни 1,2 милијарди евра. ,,Парламентот одобри купување на три авиони Ербас А350-900...

Read more

И Русија донесе закон за интернет, независен од странските сервери ! Цензура на прагот, исто како во Европа !

Германија: Хакери пробиле и објавиле лични податоци за стотина политичари !

Руските пратеници го поддржаа контроверзниот закон за создавање „суверен интернет", кој би бил изолиран од странските сервери.Критичарите законот го гледаат како притисок на власта врз онлајн слободата. Текстот на законот,...

Read more

ВИДЕО: Полиција го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанџ во амбасадата на Еквадор во Лондон !

Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, е уапсен во еквадорската амбасада во Лондон каде 7 години, преку одобрен политички азил, беше засолнет од притвор поради обвинение дека извршил сексуален напад во...

Read more

Српскиот министер Вулин денес ќе штрајкува со глад заради протестите на опозицијата !

Српскиот министер Вулин денес ќе штрајкува со глад заради протестите на опозицијата !

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин и заменик градоначалникот на Белград Горан Весиќ најавија дека од денес во 5 до 12 ќе штрајкуваат со глад, а ќе им се приклучат...

Read more

На Чесите не им се допаѓа што во земјата живеат многу странци !

На Чесите не им се допаѓа што во земјата живеат многу странци !

Се поголем број Чеси сметаат дека во оваа земја живеат премногу странци, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење кое во текот на март го спроведе институцијата CVVM. Според резултатите...

Read more
Page 70 of 116 1 69 70 71 116