Пензиите ќе растат паралелно со просечната плата

На две кола пред крајот Брегалница очекува две победи

Јануарската пензија ќе биде повисока за пет проеценти. Ова попладнево на штипските пензионери лично им го соопшти министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Одлуката за покачување на пензиите...

Read more

Прес на СДСМ: Со власта на ВМРО заврши и времето на драконски казни во Македонија

Прес на СДСМ: Со власта на  ВМРО заврши и времето на драконски казни во Македонија

Со власта на  ВМРО заврши и времето на драконски казни за фирмите во Македонија, кажаа денес на прес конференција од штипскиот огранок на СДСМ. Според нив, во моментов се спроведувала...

Read more

ГДУ до Бочварски: Браво за завршеното, но кога ветеното?

Градскиот Стадион во Штип добива Европски изглед

Граѓанско демократската унија денес на прес конференција му честиташе на градоначалникот Благој Бочварски за  градинката  и кружниот тек во Сењакот, платформата на Отиња, мостот на Бреалница и водоводот во Балканска....

Read more

Егејска вечер во Штип. Царкњас разочаран од Преспанскиот договор

Резултати од 12 коло на ВМФЛ-Исток

Архимандритот Никодим Царкњас, синонимот на борбата на македонскиот народ за почитување на човековите права и признавање во Грција, е длабоко разочаран од Преспанскиот договор. Најголема болка му е што на...

Read more

Мракот на улицата „Борис Кидриќ“ во Штип на Ортопедија испрати неколку овдешни жители

Утре се играат натпреварите од 12 коло во ВМФЛ

Со скршено рамо, р’бет, карлица, со штаки, и многу страв во себе, сограѓаните од влезот на улицата „Борис Кидрич“ бр.15, не се осмелуваат, кога ќе се стемни да излезат од...

Read more

Доделени признанијата „8-ми Ноември“ по повод ослободувањето на Штип

Утре се играат натпреварите од 12 коло во ВМФЛ

Со свечена седница, синоќа Штип ја заокружи повеќедневната програма посветена на Денот на градот и 75-годишнината од ослободувањето: „Низ сите овие години Штип се развива како индистриски, образовен и културен...

Read more

Развој на кинеската медицина во Штип

Утре се играат натпреварите од 12 коло во ВМФЛ

Директорот на Центарот за традиционална кинеска медицина од Штип, Мартин Каровски, во Скопје се сретна со висока кинеска владина делегација, предводена од г-дин Венг Женгронг, заменик претседател на Парламентот на...

Read more
Page 1 of 103 1 2 103