Tag: австрија

31 мај, светски ден против пушењето – Цигарите убиваат осум милиона луѓе годишно во светот !

Австрија забрани пушење во сите угостителски објекти !

Австрискиот парламент, на летната сесија, последна пред предвремените избори, по долгата и емотивна дебата, донесе одлука за забрана за пушење во сите угостителски објекти и објекти каде што се консумира ...

ВИДЕО: Австрискиот вицеканцелар во скандал – Објавена снимка како договара сомнителни зделки !

Русија негира вмешаност во австрискиот скандал со објавената снимка за вицепремиерот, заради која падна Владата !

Русија нема ништо со политичкиот скандал во Австрија , каде се објавени компромитирачки снимки од политичари од владејачка партија со наводна руска милионерка.Снимката на која се гледа лидерот на крајно ...

Австрија оди на предвремени избори заради скандалот со вицепремиерот !

Австрија оди на предвремени избори заради скандалот со вицепремиерот !

Австрискиот канцелар Себастијан Курц побара предвремени избори откако неговиот вицеканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе оставка поради корупциски скандал. Тој кажа дека му сугерирал на претседателот Александар ван дер Белен што е ...

ВИДЕО: Австрискиот вицеканцелар во скандал – Објавена снимка како договара сомнителни зделки !

ВИДЕО: Австрискиот вицеканцелар во скандал – Објавена снимка како договара сомнителни зделки !

Неколку дена пред изборите во Европа, европските десничари ги тресе мега скандал откако се појави снимка како заменик канцеларот на Австрија на Ибица договорал матни зделки со жена која се ...

Австрија забрани шамии во училиштата !

Австрија забрани шамии во училиштата !

Одлука со голема симболичка сила: австрискиот парламент донесе одлука за забрана на носење шамија на учениците во основните училишта. Протестите стигнаа веднаш. Со новиот закон, за кој своите гласови ги ...

Австрија брка 60% од бегалците. Од нив најголем дел се од Балканот !

Австрија брка 60% од бегалците. Од нив најголем дел се од Балканот !

Повеќе од 60 проценти од бегалците со потекло од европските земји биле протерани од Австрија.Помеѓу протераните има најмногу Словенци, Срби, Унгарци, Романци. Дури 2.100 протерани лица биле граѓани на Европа.Ако ...

ВИДЕО: Македонец ја избодел сопругата на паркинг во Австрија !

ВИДЕО: Македонец ја избодел сопругата на паркинг во Австрија !

Македонски државјанин до смрт ја избодел својата сопруга на паркинг во Австрија, известуваат австриските медиуми. Страшната трагедија се случила вчера напладне кога според медиумите, осомничениот за убиството ја пречекал својата ...

ВИДЕО: Седум лица загинаа во снежно невреме во Австрија – Снег и до 1.2 метри !

Австрија, Германија и Швајцарија пред нов леден бран – Снег и до два метра !

Пристигнува нов студен бран кој ќе трае до 16. јануари, а нема да го заобиколи ниту Балканот.Снежно невреме и лавини оваа недела создаваат големи проблеми низ Европа, најпрво во Австрија ...

ВИДЕО: Седум лица загинаа во снежно невреме во Австрија – Снег и до 1.2 метри !

ВИДЕО: Седум лица загинаа во снежно невреме во Австрија – Снег и до 1.2 метри !

Најмалку седуммина се загинати , а уште неколкумина се сметаат за исчезнати во снежното невреме што ги зафати Алпите. Скијачите во Австрија , Германија и Италија се соочени со голема ...

Page 1 of 2 1 2