Tag: војници

Германска политичка партија бара „Дегзит“, по теркот на „Брегзит“ за излез од ЕУ ?!

Германски војници бараат надомест на штета, оти биле изложени на осиромашен ураниум на Балканот ?!

Поранешните германски војници бараат отштета поради изложеност на осиромашен ураниум користен за време на војните на Балканот и во Ирак, поради што фракцијата „Алтернатива за Германија“ во Бундестагот побара мислење ...

Нови проблеми на Косово: Се апсат српски полицајци, српската војска тргна кон северот !

Тројца украински војници се удавиле за време на вежба на НАТО !

Тројца украински војници се удавија за време на вежби за премин на река во оклопни возила, соопшти претставник на оперативната команда на Доњецката народна република. Инцидентот се случил во Лавовската ...

САД испраќаат 1000 војници во Полска, Русите порачаа дека џемјата е потенцијална мета за уништување !

САД испраќаат 1000 војници во Полска, Русите порачаа дека џемјата е потенцијална мета за уништување !

Руски пратеници изјавија денес дека новото испраќање на американски војници во Полска, кое го најави американскиот претседател Доналд Трамп, ќе ја присили Москва на одговор, а еден кажа и дека ...

Нови проблеми на Косово: Се апсат српски полицајци, српската војска тргна кон северот !

Нови проблеми на Косово: Се апсат српски полицајци, српската војска тргна кон северот !

Забележано е движење на српската војска и полиција кон Косово, а во касарната на Војската на Србија во Краљево е забележана активност на оклопни возила, јави РТС.Косовската полиција објави дека ...

Скандал во британската морнарица – Седум војници избркани заради користење на дрога !

Скандал во британската морнарица – Седум војници избркани заради користење на дрога !

Од подморницата на британската кралска морнарица „HMS Talent“, вооруженa со крстаречки ракети „томахавк“, исфрлени се седуммина морнари кои користеле кокаин, објавиј „Мејл он сандеј“, а „Дејли телеграф“ потсетува дека на ...

Бугарија: Министерот за одбрана, Каракачанов спремен да прати 3000 војници на границата со Грција заради мигрантите !

Бугарија: Министерот за одбрана, Каракачанов спремен да прати 3000 војници на границата со Грција заради мигрантите !

Министерот за одбрана на Бугарија Красимир Каракачанов изјави дека е подготвен да испрати 3.000 војници на границата со Грција во случај да се влоши состојбата со мигрантите. Министерот на својот ...

ВИДЕО: На воената парада, Грците во знак на „пријателството“ пак си ги пееја старите песни за Македонија и „варварите“ од север !

ВИДЕО: На воената парада, Грците во знак на „пријателството“ пак си ги пееја старите песни за Македонија и „варварите“ од север !

Обидот на грчките власти да го забранат пеењето на песната според која Македонците се варвари на парадата во чест на Денот на независноста не успеа. Војниците и насобраниот народ во ...

Трамп испраќа 4000 војници на границата со Мексико !

Трамп испраќа 4000 војници на границата со Мексико !

САД испраќаат околу 4.000 војници на својата граница со Мексико на три месеци за да обезбедат дополнителна поддршка на граничните безбедносните и царински агенции, соопшти американското Министерство за одбрана. Новите ...

ВИДЕО: Во самоубиствен напад во Сирија, загинаа четворица американски војници !

ВИДЕО: Во самоубиствен напад во Сирија, загинаа четворица американски војници !

Во самоубиствен терористички напад, за кој одговорноста ја презеде Исламска држава (ИСИС), денес во градот Манбиџ на северот на Сирија загинаа 18 луѓе, вклучувајќи американски војници, објавија набљудувачите. Американската војска ...