Tag: германија

Од денес, во употреба две нови вакцини !

Германија: 2500 евра казна за родителите чие дете не е вакцинирано од сипаници !

Од март 2020 година во Германија стапува на сила новиот закон кој е усвоен вчера во Бундестагот, со кој вакцинирањето против сипаници е ЗАДОЛЖИТЕЛНО. Родителите ќе се соочат со високи ...

Виена: Босанец и пукал во глава на својата бивша девојка на сред улица !

Германија: Уапсени тројца за подготвување на терористички напад во Франкфурт !

Полицијата во германскиот град Офенбах уапси тројца осомничени за тероризам , кои планирале напади по наредба на Исламската држава. „Уапсените се подготвуваа за напад со  огнено оружје и експлозив во ...

ВИДЕО: Германски министер ги промашил скалите и паднал незгодно на лице !

ВИДЕО: Германски министер ги промашил скалите и паднал незгодно на лице !

Министерот за земјоделство на Германија, Питер Алтмајер падна од бината на „Дигиталниот самит“ во Дортмунд, по што е хоспитализиран. Тој по излегувањето падна од бината на лице, кога ги промаши ...

Македонија пак не доби датум за преговори ! Хан се извинува, но Франција е против !

Холандија и Данска попуштиле и сакаат датум за преговори со Македонија, но сега Германија и Италија не го сакаат тоа ?!

Единствениот начин Македонија на денешниот состанок на шефови на држави во Брисел е да се раздвои од Албанија, меѓутоа тоа е скоро невозможно поради противење на најголем број од државите. ...

Меркел ќе го убедува Макрон за датум за преговори со ЕУ !

Меркел со половина уста кажа дека вреди да се даде датум за преговори соЕУ на Македонија…ама !?

Пред почетокот на денешниот лидерски самит на ЕУ во Брисел, германската канцеларка Ангела Меркел во германскиот парламент, Бундестагот, даде владина изјава, а на самиот почеток се осврна и на темата ...

Германска политичка партија бара „Дегзит“, по теркот на „Брегзит“ за излез од ЕУ ?!

Во Германија полициски контроли заради закани по џамии од десничари !

Во Германија се прават рации поради мејловите што екстремно десничарските групи ги испратиле до џамии, политички партии, медиуми, центри за прием на мигранти, заканувајќи се со напади. Рациите се спроведуваат ...

Германска политичка партија бара „Дегзит“, по теркот на „Брегзит“ за излез од ЕУ ?!

Германија сака преговори со Македонија за членство во ЕУ, за Албанија нови услови !

Германија предложила Европската унија да ги започне преговорите за пристапување на Македонија оваа година и да наметне дополнителни услови на Албанија, објави „Ројтерс“. Министрите за внатрешни работи треба да ја ...

Германскиот Парламент утре ќе одлучува дали има старт на преговорите со Македонија за влез во ЕУ !

Германскиот Парламент утре ќе одлучува дали има старт на преговорите со Македонија за влез во ЕУ !

Утре германскиот Бундестаг ќе одлучува за старт за преговорите на нашата земја на Самитот на ЕУ закажан за во октомври. Секторот за европски прашања информира дека заменик претседателот на Владата ...

Германска политичка партија бара „Дегзит“, по теркот на „Брегзит“ за излез од ЕУ ?!

Германија очајно бара работници – И сите да се вработат, остануваат слободни 400.000 работни места !

Германските компании имаат проблеми да пронајдат квалификувана работна сила, неопходна за да го зголемат производството, предупреди економскиот институт IW. Институтот проценува дека недостигот на работна сила, економијата ја чини 0,9 ...

Page 1 of 6 1 2 6