Tag: градоначалник

Градоначалничката на Драч, си дала оставка, откако изјавила дека „е среќа“ што во земјотресот поминале со само 50 жртви ?!

Градоначалничката на Драч, си дала оставка, откако изјавила дека „е среќа“ што во земјотресот поминале со само 50 жртви ?!

По оставката на Валбона Сако, за привремен градоначалник на Драч, општинскиот совет го назначи Жиљан Варфај,кој во изминатите 12 години беше заменик градоначалник. Тој на оваа функција останува до спроведување ...

Градоначалникот на Љубљана осомничен за затајување данок од над 300.000 евра !

Градоначалникот на Љубљана осомничен за затајување данок од над 300.000 евра !

Словенечката финансиска полиција запишала хипотека на семејната куќа на љубљанскиот градоначалник Зоран Јанковиќ за да ја обезбеди наплатата на потенцијален долг од 335.000 евра, настанат од даночно затајување. Постапката, со ...

Опозиционери го бркале заменик градоначалникот на Белград по улици !

Опозиционери го бркале заменик градоначалникот на Белград по улици !

Активистите на опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) синоќа во центарот на Белград го бркаа заменик градоначалникот Горан Весиќ, откако ја промовираше книгата за главниот град на Србија. Инцидентот се случи ...

ВИДЕО: Унгарски градоначалник и политичар предизвика скандал – Објавени снимки од оргии и користење на дрога !

ВИДЕО: Унгарски градоначалник и политичар предизвика скандал – Објавени снимки од оргии и користење на дрога !

Од минатата недела на еден блог почнаа да се објавуваат снимки од Золт Боркаи , градоначалник на градот Гјор и поранешен претседател на Олимпискиот комитет на Унгарија. По објавите на ...

Трамп бара брза смртна казна за извршителите на масовни убиства во САД !

Градоначалничка коментирала против Трамп, добила закани !

Градоначалникот на американскиот град Дејтон каде во масовно пукање беа убиени девет луѓе, рече дека ѝ е назначено 24-часовно обезбедување поради закани  исполнети со омраза добиени по судир со претседателот ...

ВИДЕО: Скопскиот градоначалник Шилегов „видно“ расположен, хит во Охрид и на твитер ! Ваков сеир, не се јаде…

ВИДЕО: Скопскиот градоначалник Шилегов „видно“ расположен, хит во Охрид и на твитер ! Ваков сеир, не се јаде…

Не стивнуваат коментарите на социјалните мрежи откако градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов се појави на отварањето на „Охридско Лето“. Шилегов беше малку „дезориентиран“ и „видно расположен“ но и „чудно возбуден“. ...

ВИДЕО: Градоначалник се преправил дека е инвалид, за да види како му работи администрацијата !

ВИДЕО: Градоначалник се преправил дека е инвалид, за да види како му работи администрацијата !

Како дел од необичниот општествен експеримент еден мексикански градоначалник се преправил во лице со инвалидитет за да, од прва рака, го тестира системот на јавни службеници. Откако добил бројни жалби ...

САД: Градоначалникот на Алабама предлага хомосексуалците да се убиваат ?!

САД: Градоначалникот на Алабама предлага хомосексуалците да се убиваат ?!

Градоначалникот на американската сојузна држава Алабама, наводно, на својата страница на Фејсбук повика на убивање на хомосексуалците, за веднаш по објавувањето да го избрише овој статус, објави „Би-би-си“. Марк Чамберс ...

Германија: По 56 години како градоначалник, си заминал во пензија !

Германија: По 56 години како градоначалник, си заминал во пензија !

Најдолговечниот германски градоначалник, Јозеф Ридел од градот Виндхаген во покраината Рајна Палатинат, во југозападниот дел, по 56-годишен мандат и полни 94 години се пензионира. Тој доброволно ја извршуваше должноста на ...

Хрватска има штедлив градоначалник – Не сакал три автомобила, па ги заменил за само еден !

Хрватска има штедлив градоначалник – Не сакал три автомобила, па ги заменил за само еден !

Иако финансиски стојат многу добро и се на самиот врв по приходите и буџетскиот вишок, властите во хрватскиот град Света Недела се меѓу најштедливите во земјата. Освен фактот што се ...

Page 1 of 2 1 2