Tag: Грција

Од јуни, Грција добива 70 воени хеликоптери од САД !

Од јуни, Грција добива 70 воени хеликоптери од САД !

Грција презема 70 вооружени извиднички хеликоптери од моделот „OD-58D“ и еден транспортен хеликоптер од американската војска, пренесе грчкиот весник „Катимерини“. Хеликоптерите се испорачани на грчкото пристаниште Волос во централна Грција, ...

Ќе ја сонуваме минималната плата од 1999 евра во некои земји од ЕУ !

Грците добија нова помош од една милијарда евра од ЕУ !

Европскиот фонд за финансиска стабилност (ЕФФС) и Европскиот механизам за стабилност (ЕМС) официјално го одобрија ослободувањето на новата транша финансиска помош за Грција. Траншата се состои од околу една милијарда ...

ФОТО: Вандализиран новиот споменик на Александар во Атина !

ФОТО: Вандализиран новиот споменик на Александар во Атина !

Новиот споменик на Александар Македонски кој што неодамна беше поставен во центарот на Атина беше цел на вандализам, објавува грчкиот весник „Ефимерида“. На постаментот се испишани пароли, а весникот со ...

Богата нација: Милион македонски туристи оставиле 155 милиони евра во Грција !

Богата нација: Милион македонски туристи оставиле 155 милиони евра во Грција !

Над еден милион македонски туристи во текот на 2018 ја посетиле Грција, од кои јужниот сосед остварил приходи од 155 милиони евра, покажуваат статистичките податоци во годишниот извештај од Банката ...

Германска политичка партија бара „Дегзит“, по теркот на „Брегзит“ за излез од ЕУ ?!

На Германија не и паѓа на памет да и плаќа отшета на Грција !

Германската влада ги отфрли барањата на Грција за репарација на штетата од Втората светска војна.Портпаролот на владата, Стефен Зајберт, рече дека германскиот став по ова прашање е непроменет. „Свесни сме ...

Грција ќе побара отштета од Германија за штетите од двете светски војни !

Грција ќе побара отштета од Германија за штетите од двете светски војни !

Грција бара од Германија да и исплати воени отштети за материјалните штети и кражби, репарации за жртвите и роднините на жртвите, отплата на окупаторскиот заем и враќање на украдените археолошки ...

Турците негираат дека армијата е виновна за помор на делфини !

Турците негираат дека армијата е виновна за помор на делфини !

Турската армија ги негираше обвиненијата на грчкиот институт за заштита на морската средина дека поморските вежби кои неодамна ги спроведе се причина за масовен помор на делфини. Турската армија на ...

Пред доаѓањето на Ципрас, Владата си го стави новото име „Северна“ пред зградата !

Пред доаѓањето на Ципрас, Владата си го стави новото име „Северна“ пред зградата !

Владата синоќа ја постави плочата со новото име Република Северна Македонија пред влезот на зградата. Името „Влада на Република Северна Македонија“ е преведено на три јазици, на македонски, албански и ...

ВИДЕО: На денот на независноста на Грција, сакаа да го убијат претседателот Павлопулос !

ВИДЕО: На денот на независноста на Грција, сакаа да го убијат претседателот Павлопулос !

На свеченосат на „Денот на независноста“ на Грција, Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, во моментите кога положи венец пред Споменикот на непознатиот војник, непознат човек се обиде да го пробие кордонот, ...

Page 1 of 4 1 2 4