Tag: елеци

Со „Црвени шалови“ против „Жолтите елеци“ – Протести и контрапротести во Париз !?

Со „Црвени шалови“ против „Жолтите елеци“ – Протести и контрапротести во Париз !?

По уште една акција на „жолтите елеци“ во саботата, во која се дојде до нови немири, денеска во Париз ќе се одржи контрапротест против насилството и во заштита на француските ...

“Жолтите елеци” пак се судрија со полицијата – Денес нови протести во седум градови во Франција !

“Жолтите елеци” пак се судрија со полицијата – Денес нови протести во седум градови во Франција !

Француската полиција и демонстрантите од „Жолтите елеци“ повторно се судриле на улиците на Париз, пренесува агенцијата Франс прес. Протестот започнал мирно, но потоа во близина на брегот на Сена и ...

Франција: 75% од граѓаните незадоволни од претседателот Макрон !

Франција: 75% од граѓаните незадоволни од претседателот Макрон !

Новите анкети покажуваат дека три четвртини од Французите не се задоволни од политиките на претседателот Емануел Макрон и на неговата влада. Франција во изминативе два месеца беше зафатена со протести ...

Париз и денес ќе „пожолти“ од елеците – 8000 полицајци  ќе внимаваат на безбедноста !

Париз и денес ќе „пожолти“ од елеците – 8000 полицајци ќе внимаваат на безбедноста !

Еден месец од почетокот на нивното движење „Жолтите елеци" се подготвуваат петта сабота по ред да излезат на улиците, и покрај отстапките што им ги вети францускиот претседател кој во ...

Египетските власти нема да продаваат „Жолти елеци“ поради стравот од немирите во Париз !

Египетските власти нема да продаваат „Жолти елеци“ поради стравот од немирите во Париз !

Службите за безбедност и трговците на мало велат дека египетските власти ја ограничиле продажбата на жолти елеци. Властите страхуваат дека опозицијата би можела да ги копира француските демонстранти за време ...

ВИДЕО: Париз гори ! Расте бројот на приведени демонстранти во „демократска“ Франција !

ВИДЕО: Париз гори ! Расте бројот на приведени демонстранти во „демократска“ Франција !

Францускиот министер за внатрешни работи Кристоф Кастане рекол дека 135 лица се поредени во протестите во Париз, вклучувајќи 17 полицајци.Министерот додал дека биле применети исклучителни мерки за безбедност и дека ...

ВИДЕО: „Жолтите елеци“ не запираат – Нови судири во Париз, 320 уапсени и полициски солзавец !

ВИДЕО: „Жолтите елеци“ не запираат – Нови судири во Париз, 320 уапсени и полициски солзавец !

Полицијата денеска претпладне испука солзавци врз демонстрантите на Плоштадот Етоал во Париз, пренесуваат француските медиуми.Портпаролката на полицијата соопшти дека на Елисејските полиња се наоѓаат околу 1.500 демонстранти, пренесува „Ројтерс“. Околу ...

Page 2 of 2 1 2