Tag: еу

ФОТО: „Твитер“ полуде по изјавите на премиерот Заев за неговите советници !

Заев се фати за метлата – Датум за преговори со ЕУ во јуни веќе не е причина за избори, сега рокот е до нова година !

Вкупно 8 министри, исто толку заменици и 20-тина директори на јавни претпријатија ќе бидат сменети до крајот на јуни, најави денеска од седницата на Централниот одбор на СДСМ во Охрид ...

Макрон посакува Меркел да биде нов шеф на европската Влада !

Макрон посакува Меркел да биде нов шеф на европската Влада !

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка, Ангела Меркел, да биде шеф на Европската комисија, ако таа сака. Макрон рече дека Европската Унија има потреба ...

Европејците откриле дека државниот секретар Јахија барал поткуп од 40.000 евра за проект од ИПА фондовите ?!

Европејците откриле дека државниот секретар Јахија барал поткуп од 40.000 евра за проект од ИПА фондовите ?!

Државниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) Јахи Јахија доби 30 дневен притвор откако е осомничен за примање на поткуп при избор на компанија за спроведување на ...

Украина: Во канти за боја, откриени 19.5 тони кокаин !

Кокаинот се шири низ ЕУ – Само во 2017 година, запленети 140 тони дрога !

Агенцијата на ЕУ за следење нелегална употреба на дрога соопшти дека кокаинот сè повеќе е достапен на континентот.Во извештајот објавен денеска се наведува дека социјалните мрежи им помагаат на малите ...

ФОТО: „Твитер“ полуде по изјавите на премиерот Заев за неговите советници !

Задачите исполнети, датум нема: Премиерот спремен на се, опозицијата за техничка влада и избори !

Премиерот Зоран Заев рече дека е оптимист дека во јуни или јули земјата ќе добие датум за преговори со Европската унија, а во спротивно се можни сите опции, од реконструкција ...

Ирска бара компензација од 4.5 милијарди евра заради „Брегзит“ !

ЕУ стравува од економски крах поради големиот долг на Италија !

Долгот на Италија е клучен ризик за економијата на еврозоната, заедно со глобалните трговски тензии и тврдиот Брегзит, смета Меѓународниот монетарен фонд. Таквата проценка на ММФ е содржана во годишниот ...

Трамп предлага буџет, кој не може ни да се прочита…Близу пет трилијарди долари ?!

Трамп им порача на Британците да ги напуштат преговорите со ЕУ и да си заминат без да платат ништо !

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ja искоментира ситуацијата со брегзитот и фактот дека Велика Британија не успева да се договори за напуштање на Европската Унија. Тој рече дека Велика Британија ...

Ирска бара компензација од 4.5 милијарди евра заради „Брегзит“ !

Нема договор кој да застане на чело на Европската Комисија – Франција и Германија во тиха војна за доминација во ЕУ !

По европските избори на ред е пополнување на челните места во ЕУ. Не станува збор само за моќниот претседател на Европската комисија. Парламентот и шефовите на држави или влади треба ...

Page 1 of 7 1 2 7