Tag: забрана

Во САД, прв случај на починат од електронска цигара !

Турција ќе ги забрани електирчните цигари !

Турската Влада има намера да ја забрани продажбата и увозот на електронски цигари, соопшти министерот за здравство Фахретин Коџа, јави Анадолија. Предлогот ќе биде доставен до Парламентот. Претходно, Центарот за ...

Британскиот Парламент го отфрли договорот со ЕУ – Ќе се гласа и за доверба на Владата !

Првиот ден по излегувањето на Британија, забрана за слободен влез за граѓаните на ЕУ !

Слободното движење во Велика Британија за луѓето во територијата на Европската унија ќе заврши на првиот ден од Брегзит без договор. Ова следува и покрај предупредувањата од хаосот што ќе ...

Забрането капење на плажа во Дубровник – Квалитетот на водата…очаен !

Забрането капење на плажа во Дубровник – Квалитетот на водата…очаен !

Инспекторатот за заштита на животната средина го забрани капењето на плажата Доње Чело на островот Колочеп во близина на Дубровник, поради незадоволителни микробиолошки параметри, според Index.hr. Вчера инспекцијата изврши инспекциски ...

31 мај, светски ден против пушењето – Цигарите убиваат осум милиона луѓе годишно во светот !

Австрија забрани пушење во сите угостителски објекти !

Австрискиот парламент, на летната сесија, последна пред предвремените избори, по долгата и емотивна дебата, донесе одлука за забрана за пушење во сите угостителски објекти и објекти каде што се консумира ...

На годишната прес конференција на Путин акредитирани рекордни 1702 новинари ?!

Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од Европа до 2020 година !

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за продолжување на забраната за увоз на храна од Европската унија до крајот на 2020 година, пренесе Ројтерс. Агенцијата потсетува дека Русија наметна ...

Австрија забрани шамии во училиштата !

Австрија забрани шамии во училиштата !

Одлука со голема симболичка сила: австрискиот парламент донесе одлука за забрана на носење шамија на учениците во основните училишта. Протестите стигнаа веднаш. Со новиот закон, за кој своите гласови ги ...

Американски пастор пропагирал смрт за хомосексуалци, Ирска му забрани влез во државата !

Американски пастор пропагирал смрт за хомосексуалци, Ирска му забрани влез во државата !

Американскиот пастор Стив Андерсон не смее да влезе во Ирска поради изјавата дека владите низ светот треба да ги погубуваат хомосексуалците и го поздрави нападот врз геј ноќен клуб .Со ...

Во Косово нема повеќе игри на среќа !

Во Косово нема повеќе игри на среќа !

Владата во Приштина усвои нацрт-закон со кој се забрануваат сите игри на среќа во следните десет години. Од оваа забрана е изземена само државната лотарија на Косово. Со нацрт-законот за ...

Page 1 of 2 1 2