Tag: закон

Најновите снимки за Катица Јанева  со земја ја срамнија довербата во Специјалното обвинителство.

Катица Јанева приведена – Се бара притвор !

Основното јавно обвинителсто бара притвор за обвинителката Катица Јанева, соопшти првиот човек на Основното јавно обвинителство, Љубомир Јовески, на денешната прес конференција. Јовески рече дека поради основано сомнение за злоупотреба ...

Србија: Собранието го усвои Законот за доживотен затвор за силувачи и убијци на деца !

Србија: Собранието го усвои Законот за доживотен затвор за силувачи и убијци на деца !

Српското собрание усвои денес измени и дополнувања на кривичниот закон со кои се воведува доживотна казна затвор без условно пуштање на слобода за силувачи и убијци на деца, трудници и ...

Во Скопје се родило најголемото бебе во државава !

САД: По Алабама, и Мисури сака да донесе закон за забрана на абортусот !

Мисури е најновата сојузна држава која усвои рестриктивен предлог закон за забрана на абортусот. Одлуката е дополнителен поттик за националното движење против абортусот за кое републиканците се надеваат дека ќе ...

Австрија забрани шамии во училиштата !

Австрија забрани шамии во училиштата !

Одлука со голема симболичка сила: австрискиот парламент донесе одлука за забрана на носење шамија на учениците во основните училишта. Протестите стигнаа веднаш. Со новиот закон, за кој своите гласови ги ...

Во Скопје се родило најголемото бебе во државава !

САД: Во Алабама, усвоен Закон со кој за абортус, може да се добие доживотен затвор !

Сенатот на американската држава Алабама донесе закон за забрана на абортусот, со многу мали исклучоци, што ќе биде најстрогиот закон за абортус во Америка кога гувернерката на Алабама ќе го ...

Page 1 of 2 1 2