Tag: земја

Актерката Сара Џесика Паркер, кажа „Македонија“…веднаш лавина коментари дека сме „Северна“ !?

Актерката Сара Џесика Паркер, кажа „Македонија“…веднаш лавина коментари дека сме „Северна“ !?

Поради расправии за името на државата, холивудската актерка ги забрани коментарите на нејзиниот пост на „Инстаграм“ во кој го пофали документарниот филм „Медена земја“. Таа напиша дека филмот доаѓа од ...

Унгарците од Војводина ги дава гласовите на партијата на Орбан за европскиот парламент !

И покрај тоа што ја критикува, унгарскиот премиер Орбан кажа дека земјата останува во ЕУ !

Унгарија не планира да ја напушти Европската унија , порача унгарскиот премиер Виктор Орбан. Но, тој е убеден дека источните и западните земји-членки мора да најдат компромис за иднината на ...

“Биг Мајк” ќе ја прави Македонија земја на марихуаната !?

“Биг Мајк” ќе ја прави Македонија земја на марихуаната !?

Американскиот мултимилионер и претприемник во областа на одгледување на марихуана, Мајк Штрауметис, изненадил дел од граѓаните на Македонија со објавената фотографија со премиерот на државата Зоран Заев на Инстаграм, со ...

Македонскиот документарец „Медена земја“ победи на фестивал во Тел Авив и влегува во трка за Оскар !

Македонскиот документарец „Медена земја“ победи на фестивал во Тел Авив и влегува во трка за Оскар !

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котеска победи на 21. Интернационален фестивал на документарен филм ДокАвив во Тел Авив, Израел, кој се одржува неделава и ...

На Чесите не им се допаѓа што во земјата живеат многу странци !

На Чесите не им се допаѓа што во земјата живеат многу странци !

Се поголем број Чеси сметаат дека во оваа земја живеат премногу странци, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење кое во текот на март го спроведе институцијата CVVM. Според резултатите ...

По БиХ, Македонија втора најзагадена земја во Европа !

По БиХ, Македонија втора најзагадена земја во Европа !

Анализата што ја спроведоа швајцарската организација „Ај-кју ер“, која собира податоци за квалитетот на воздухот ширум светот, и меѓународната организација „Гринпис“, покажува дека Македонија била втора земја во Европа, според ...

Вечерва гледајте во месечината – Ќе биде најблиску, најголема и најсветла !

Вечерва гледајте во месечината – Ќе биде најблиску, најголема и најсветла !

Полната Месечина на 19 февруари ќе биде најголема и најсветла во 2019 година бидејќи ќе се наоѓа во точка најблиску до Земјата, односно на оддалеченост од „само“ 356.800 километри. Февруарската ...

ВИДЕО: Русија сардисана од поларни мечки !

ВИДЕО: Русија сардисана од поларни мечки !

На архипелагот Нова Земја прогласена е вонредна состојба поради инвазијата на поларни мечки, соопштуваат од регионалната влада на Архангелск. Одлуката да се прогласи вонредна состојба е донесена на 9. февруари.Властите ...

Page 1 of 2 1 2