Tag: земја

ВИДЕО: Вака изгледа зголеменото затоплување на земјата од 1950 до 2018 !

ВИДЕО: Вака изгледа зголеменото затоплување на земјата од 1950 до 2018 !

Земните глобални температури на површината во 2018 година беа четврти најтопли од 1880 година, според независни анализи од НАСА и Националната океанска и атмосферска администрација (NOAA). Глобалните температури во 2018 ...

Исланд најбезбедна земја на светот…Македонија на 50 место !

Исланд најбезбедна земја на светот…Македонија на 50 место !

Исланд е најбезбедна земја во светот, според листата на њујоршкиот магазин „Глобал Фајненс“, додека Македонија е рангирана на 59-то место меѓу 128-те држави опфатени со анализата. По Исланд, на листата ...

ВИДЕО: Мразот на земјата се топи четири пати побрзо во споредба со 2003 година !

ВИДЕО: Мразот на земјата се топи четири пати побрзо во споредба со 2003 година !

Според новата студија, објавена во американскиот научен магазин Просидингс оф д нешнал академи оф сајенсис, брзината на топењето на гренландскиот мраз денес е четири пати поголема отколку во 2003, пренесува ...

Page 2 of 2 1 2