Tag: избори

Им го вративме Морина на Косово, тие ззбранија компири и мед од Македонија !

Над 63% од граѓаните на Косово не сакаат да гласаат на избори !?

Во анкета оспроведена од косовската новинска агенцијa Kosovopress 63 отсто од учесниците изјавиле дека нема да учествуваат на изборите. Во анкетата „Дали ќе учествувате на изборите?”, учествувале 3.701 испитаник. Од ...

Грчката опозиција со порака: „Никогаш нема да го верификуваме договорот од Преспа !“

Опозицијата победи на изборите во Грција – Ципрас падна, Мицотакис ќе биде нов премиер !

Нова демократија е победник со околу 8,5 отсто разлика во однос на СИРИЗА и доволен број пратеници за да формира еднопартиска влада. За Нова демократија гласале 39,62 отсто од гласачите ...

Грчкиот парламент денес одлучува за ратификација на договорот со „Северна Македонија“ !

На денешните избори во Грција се очекува победа на опозицијата – Договорот од „Преспа“ му пресуди на Ципрас !

Во Грција денеска се одржуваат предвремените парламентарни избори. Последните анкети прогнозираат смена на власта во земјата и преземање на премиерската позиција од страна на опозицискиот лидер Кирјакос Мицотакис. Се очекува ...

Турција: Студентка по новинарство заврши во притвор поради навреда на Ердоган ?!

Ердоган го изгуби Истанбул – На повторените избори, повторно победи опозицијата !

Владеачката партија во Турција ја изгуби контролата на најголемиот град во државата, Истанбул, по денешното повторено гласање на локалните избори. Кандидатот на главната опозициска партија, Екрем Имамоглу, освои 54% од ...

Трамп предлага буџет, кој не може ни да се прочита…Близу пет трилијарди долари ?!

Трамп собрал 25 милиона долари за кампања, само неколку часа по објавата дека оди на втори избори за претседател !

За само неколку часа американскито претседател Доналд Трамп собра речиси 25 милиони долари од донации. Трамп собра милиони само за неколку часа по објавата на кандидатурата за втор претседателски мандат ...

Трамп предлага буџет, кој не може ни да се прочита…Близу пет трилијарди долари ?!

ВИДЕО: Трамп вети лекови за рак и сида ако го изберат пак за претседател !

Претседателот на САД, Доналд Трамп започна кампања за следен претседателски мандат воп Флорида ветувајќи ѝ на нацијата нешто што никој не го ветил досега. -Ќе ги поместиме границите на медицината, ...

Трамп предлага буџет, кој не може ни да се прочита…Близу пет трилијарди долари ?!

Трамп им порача на Американците: Ако не ме изберете пак за претседател, економијата ја чека крах !

Американската економија може да доживее невиден крах, ако јас не бидам реизбран на функцијата на претседателските избори во ноември 2020 година, оцени претседателот на САД, Доналд Трамп. – Економијата на ...

Британскиот Парламент го отфрли договорот со ЕУ – Ќе се гласа и за доверба на Владата !

Почнува битката за нов британски премиер !

Неколку главни кандидати за нов премиер на Велика Британија денеска ја почнаа изборната трка, пренесе „Ројтерс“. Британија го очекува новиот лидер откако Тереза Меј поднесе оставка на местото претседател на ...

Грчкиот парламент денес одлучува за ратификација на договорот со „Северна Македонија“ !

Опозицијата води на анкетите за предвремените избори во Грција !

Еден месец пред одржувањето на предвремените парламентарни избори во Грција, анкета спроведена од „Метрон Анализис“ покажа дека главната опозициска партија во земјата Нова Демократија има предност од 7,7 проценти пред ...

Page 1 of 5 1 2 5