Tag: комисија

Макрон посакува Меркел да биде нов шеф на европската Влада !

Макрон посакува Меркел да биде нов шеф на европската Влада !

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка, Ангела Меркел, да биде шеф на Европската комисија, ако таа сака. Макрон рече дека Европската Унија има потреба ...

Делчев ги скара Македонија и Бугарија – Запна работата на  заедничката комисија околу тоа чиј е Гоце ?!

Делчев ги скара Македонија и Бугарија – Запна работата на заедничката комисија околу тоа чиј е Гоце ?!

Без договор околу заедничкиот датум за чествување на Гоце Делчев, Софија ќе ја прекине работата на експертската комисија, предупредува шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева во интервју за бугарската Б ...

Со изборот на Муслиу за директор на Агенцијата за разузнавање, претседателот Пендаровски отвори конфликт со ДУИ !

Има ли пазарење за пописот, меѓу коалиционите партнери ?!

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија е тргната од дневните ...

Ирска бара компензација од 4.5 милијарди евра заради „Брегзит“ !

Нема договор кој да застане на чело на Европската Комисија – Франција и Германија во тиха војна за доминација во ЕУ !

По европските избори на ред е пополнување на челните места во ЕУ. Не станува збор само за моќниот претседател на Европската комисија. Парламентот и шефовите на држави или влади треба ...

Британски новинар го фотографирал Груевски во Будимпешта !

Денес ќе се одлучува за одземање на мандатот на бившиот премиер а сега пратеник Никола Груевски !

Мандатот на пратеникот Никола Груевски кој избега од земјата откако беше осуден повторно е на дневен ред на собраниската комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања. Седницата е закажана за ...

Турција: Студентка по новинарство заврши во притвор поради навреда на Ердоган ?!

Ердоган не го дава Истанбул – Изборната комисија одлучи да се прегласува !

Турската државна изборна комисија одлучи да има прегласување на локалните избори во Истанбул, откако партијата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган поднесе жалба на тесната победа на опозицискиот кандидат, објави државната ...