Tag: косово

Пацоли му се заканувал на Дачиќ дека косоварите ќе го убијат !?

Пацоли му се заканувал на Дачиќ дека косоварите ќе го убијат !?

Косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли на министерскиот состанок во Букурешт, му се заканувал со смрт на првиот потпретседател на српската Влада и шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ, пишува ...

Косовскиот заменик министер за дијаспора загина на Шар планина !

Косовскиот заменик министер за дијаспора загина на Шар планина !

Заменикот министер за дијаспора на Косово, Ариан Даци, загина во лавина во Брезовица, јавуваат приштински медиуми на албански јазик. Несреќатата се случича во близина на скијачкиот центар „Брезовица“ на Шар ...

Косово формираше Министерство за Одбрана !

Косово формираше Министерство за Одбрана !

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај утрово свечено ја откри таблата на влезот на новото Министерство за одбрана на Косово, со што симболично го одбележа подигнувањето на повисоко ниво на досегашното Министерство ...

Првата жена борец на УЧК ќе биде пред трибуналот во Хаг за воени злосторства !

Првата жена борец на УЧК ќе биде пред трибуналот во Хаг за воени злосторства !

Раимонда Реци, поранешна припадничка на ОВК, во средата вечер, на својата страница на Фејсбук, објави дека Специјализираното обвинителство, со седиште во Хаг, ја повикало да даде исказ. Таа напиша дека ...

По Косово, албанскиот премиер Рама ќе ја модифицирал и границата со Македонија ?!

По Косово, албанскиот премиер Рама ќе ја модифицирал и границата со Македонија ?!

Отворањето на границата со Косово е само почеток, истакна, меѓудругото, албанскиот премиер, Еди Рама во новогодишното обраќање до нацијата. Во плановите за иднина најави слично сценарио и со Македонија, со ...

Донесени нацрт законите со кои и официјално е прогласена војската на Косово !

Донесени нацрт законите со кои и официјално е прогласена војската на Косово !

Во косовското собрание се усвоени три нацрт закони кои овозможуваат трансформација на косовските безбедносни сили, а во парламентот во Приштина влегоа и неколку „војници“, јавуваат косовските медиуми. Првиот закон што ...