Tag: македонија

ВИДЕО: Бугарски новинар ја нарекува Македонија како “Југозападна Бугарија” !

ВИДЕО: Бугарски новинар ја нарекува Македонија како “Југозападна Бугарија” !

Бугарскиот новинар, Љубомир Огњанов, даде скандалозна изјава во својата емисија на бугарската телевизија Канал 3, кога среде интервју со заменик министерот за надворешни работи на Бугарија, Георг Георгиев, рече дека ...

Британската премиерка Меј го преживеа гласањето за доверба на Владата !

Каква иронија: Бившата британска премиерка Меј, која требаше да го спроведе „Брегзит“, не теши дека ќе станеме дел од ЕУ ?!

И Тереза Меј изјави дека Македонија се очекува да добие датум за почеток на преговорите, ова го соопшти на средба со премиерот Зоран Заев во Познањ.Исто така Меј ја поздрави ...

Од денес, во употреба две нови вакцини !

Од денес, во употреба две нови вакцини !

Според календарот за имунизација од денес влегуваат во употреба две нови вакцини за бебињата и доенчињата. Станува збор за вакцините ротавирус и пнеумокака. Со вакцината ротавирус се превенира при стомачни ...

Студен туш од Берлин – Нема датум ова лето, можеби на есен ! Ама важно ќе биде оваа година…

Студен туш од Берлин – Нема датум ова лето, можеби на есен ! Ама важно ќе биде оваа година…

Канцеларката Меркел информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на СР Германија за прашањата за ...

Ирска бара компензација од 4.5 милијарди евра заради „Брегзит“ !

Анализи од Виена: Прво Балканска унија па потоа влез во ЕУ ? Нема интерес за проширување !

Во виенскиот дневен весник „Пресе“, излезе текст во кој се наведува дека Европската унија би можело да го стопира процесот на проширување за земјите од западен Балкан со проценка дека ...

Европската Комисија препорачува отворање на преговори за членство со Албанија и Македонија !

Европската Комисија препорачува отворање на преговори за членство со Албанија и Македонија !

Препорака за отворање на процес за преговори со Македонија и Албанија. Ова е заклучокот од извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, објасни зошто ...

Ирска бара компензација од 4.5 милијарди евра заради „Брегзит“ !

Во среда ќе се знае дали ЕУ ќе дозволи проширвање и евентуално со кој !

Надворешнополитичкиот одбор на Европскиот парламент потврди дека во среда на 29 мај ќе се одржи вонреден состанок на кој еврокомесарот Јоханес Хан ќе го претстави овогодишниот Пакет за проширување. Во ...

Ирска бара компензација од 4.5 милијарди евра заради „Брегзит“ !

„Вашингтон пост“: ЕУ ја излажа Македонија – Нема датум за преговори !

Европската Унија ја излажа Македонија, предупредува „Вашингтон пост“. Во коментар на босанскиот активист Јасмин Мујановиќ се најавува дека ветувањата за датум за преговори за членство во ЕУ доколку Македонија го ...

Page 1 of 5 1 2 5