Tag: макрон

Франција: 75% од граѓаните незадоволни од претседателот Макрон !

За францускиот претседател Макрон, западна Европа не е веќе доминантна во светот !

Ерата на западната доминација во светот се движи кон својот крај, како резултат на геополитичките промени, рече во вторникот францускиот претседател Емануел Макрон, говорејќи на годишната средба со француските амбасадори ...

Мицотакис и кажал „најн“ на Меркел ! Договорот од Преспа нема да добие поддршка од грчката опозиција !

Грчкиот премиер Мицотакис, оваа недела на средба со Макрон и Меркел !

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис го привршува одморот, кој главно го помина на Крит, и веќе нареднава недела ја почнува својата прва турнеја во странство како премиер. Како што објавија грчки ...

ВИДЕО: Макрон зборуваше и на српски во Белград – Важно им кажа на Србите дека не им е време за во ЕУ !

ВИДЕО: Макрон зборуваше и на српски во Белград – Важно им кажа на Србите дека не им е време за во ЕУ !

Емануел Макрон е првиот претседател на Франција кој ја посети Србија во последните 18 години. Жак Ширак ја посети оваа балканска земја во 2001 година. Паралелно со реформите што Србија ...

Макрон посакува Меркел да биде нов шеф на европската Влада !

Макрон посакува Меркел да биде нов шеф на европската Влада !

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка, Ангела Меркел, да биде шеф на Европската комисија, ако таа сака. Макрон рече дека Европската Унија има потреба ...

Дрвото на пријателството кое го засадија Макрон и Трамп…се исуши !

Дрвото на пријателството кое го засадија Макрон и Трамп…се исуши !

Дрвото на пријателството што го засадија во Вашингтон американскиот претседател Доналд Трамп и францускиот, Емануел Макрон, се исуши по нешто повеќе од една година. Францускиот претседател за време на државната ...

Ирска бара компензација од 4.5 милијарди евра заради „Брегзит“ !

Нема договор кој да застане на чело на Европската Комисија – Франција и Германија во тиха војна за доминација во ЕУ !

По европските избори на ред е пополнување на челните места во ЕУ. Не станува збор само за моќниот претседател на Европската комисија. Парламентот и шефовите на држави или влади треба ...

Западот се состана да разговара за Западен Балкан, ама за проширување на ЕУ нема ниту збор !

Западот се состана да разговара за Западен Балкан, ама за проширување на ЕУ нема ниту збор !

Иако во фокусот на Самитот за Западен Балкан во Берлин не е процесот на проширување, оттаму домаќините, германската Канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон испратија силни пораки во ...

Франција: 75% од граѓаните незадоволни од претседателот Макрон !

Франција: Опозицијата и „Жолтите елеци“ не ги бендисаа реформите на Макрон !

Отпор против предлозите на францускиот претседател Емануел Макрон за продолжување на реформите. Лидери на опозицијата и активисти на движењето "Жолти елеци" ги отфрлија неговите нови иницијативи, пренесуваат европските медиуми. „Предлозите ...

Page 1 of 2 1 2