Tag: макрон

Макрон посакува Меркел да биде нов шеф на европската Влада !

Макрон посакува Меркел да биде нов шеф на европската Влада !

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка, Ангела Меркел, да биде шеф на Европската комисија, ако таа сака. Макрон рече дека Европската Унија има потреба ...

Дрвото на пријателството кое го засадија Макрон и Трамп…се исуши !

Дрвото на пријателството кое го засадија Макрон и Трамп…се исуши !

Дрвото на пријателството што го засадија во Вашингтон американскиот претседател Доналд Трамп и францускиот, Емануел Макрон, се исуши по нешто повеќе од една година. Францускиот претседател за време на државната ...

Ирска бара компензација од 4.5 милијарди евра заради „Брегзит“ !

Нема договор кој да застане на чело на Европската Комисија – Франција и Германија во тиха војна за доминација во ЕУ !

По европските избори на ред е пополнување на челните места во ЕУ. Не станува збор само за моќниот претседател на Европската комисија. Парламентот и шефовите на држави или влади треба ...

Западот се состана да разговара за Западен Балкан, ама за проширување на ЕУ нема ниту збор !

Западот се состана да разговара за Западен Балкан, ама за проширување на ЕУ нема ниту збор !

Иако во фокусот на Самитот за Западен Балкан во Берлин не е процесот на проширување, оттаму домаќините, германската Канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон испратија силни пораки во ...

Франција: 75% од граѓаните незадоволни од претседателот Макрон !

Франција: Опозицијата и „Жолтите елеци“ не ги бендисаа реформите на Макрон !

Отпор против предлозите на францускиот претседател Емануел Макрон за продолжување на реформите. Лидери на опозицијата и активисти на движењето "Жолти елеци" ги отфрлија неговите нови иницијативи, пренесуваат европските медиуми. „Предлозите ...

Франција: 75% од граѓаните незадоволни од претседателот Макрон !

Франција: 75% од граѓаните незадоволни од претседателот Макрон !

Новите анкети покажуваат дека три четвртини од Французите не се задоволни од политиките на претседателот Емануел Макрон и на неговата влада. Франција во изминативе два месеца беше зафатена со протести ...

ВИДЕО: Француски војник падна во несвест, претседателот Макрон збунет ?!

ВИДЕО: Француски војник падна во несвест, претседателот Макрон збунет ?!

Францускиот претседател Емануел Макрон ги посетил француските воени сили во Чад. Во таа прилика имало мал инцидент, кога еден од војниците се онесвестил. Макрон прво одржал говор, а потоа присутните ...

ВИДЕО: „Жолтите елеци“ не запираат – Нови судири во Париз, 320 уапсени и полициски солзавец !

ВИДЕО: „Жолтите елеци“ не запираат – Нови судири во Париз, 320 уапсени и полициски солзавец !

Полицијата денеска претпладне испука солзавци врз демонстрантите на Плоштадот Етоал во Париз, пренесуваат француските медиуми.Портпаролката на полицијата соопшти дека на Елисејските полиња се наоѓаат околу 1.500 демонстранти, пренесува „Ројтерс“. Околу ...