Tag: Меркел

Студен туш од Берлин – Нема датум ова лето, можеби на есен ! Ама важно ќе биде оваа година…

Студен туш од Берлин – Нема датум ова лето, можеби на есен ! Ама важно ќе биде оваа година…

Канцеларката Меркел информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на СР Германија за прашањата за ...

Макрон посакува Меркел да биде нов шеф на европската Влада !

Макрон посакува Меркел да биде нов шеф на европската Влада !

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка, Ангела Меркел, да биде шеф на Европската комисија, ако таа сака. Макрон рече дека Европската Унија има потреба ...

Меркел не ја интересира Устав и Закон – За неа веќе станавме „Северна Македонија“ !?

Германија: Меркел не сака датум за преговори за Македонија ова лето !

„Зидојче цајтунг“ објави дека германската канцеларка Ангела Меркел се произнесла против идејата Македонија ова лето да добие Датум за преговори со Европската унија, откако гласилото се повика на свои извори. ...

Ирска бара компензација од 4.5 милијарди евра заради „Брегзит“ !

Нема договор кој да застане на чело на Европската Комисија – Франција и Германија во тиха војна за доминација во ЕУ !

По европските избори на ред е пополнување на челните места во ЕУ. Не станува збор само за моќниот претседател на Европската комисија. Парламентот и шефовите на држави или влади треба ...

Жена се возбудила кога ја видела Меркел, па со комбе удрила во нејзиниот авион ?!

Жена се возбудила кога ја видела Меркел, па со комбе удрила во нејзиниот авион ?!

Инцидент се случил на аеродромот во Дортмунд, кога во авионот на германската канцеларка Ангела Меркел, се забило комбе. Меркел претходно разговарала со жената во комбето, па таа најверојатно од возбуда ...

Западот се состана да разговара за Западен Балкан, ама за проширување на ЕУ нема ниту збор !

Западот се состана да разговара за Западен Балкан, ама за проширување на ЕУ нема ниту збор !

Иако во фокусот на Самитот за Западен Балкан во Берлин не е процесот на проширување, оттаму домаќините, германската Канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон испратија силни пораки во ...

Мицотакис и кажал „најн“ на Меркел ! Договорот од Преспа нема да добие поддршка од грчката опозиција !

Мицотакис и кажал „најн“ на Меркел ! Договорот од Преспа нема да добие поддршка од грчката опозиција !

Ѝ ги објаснив на госпоѓа Меркел нашите ставови за Преспанскиот договор и за причините зошто Нова демократија нема да го ратификува, изјави по средбата со германската канцеларка лиерот на опозициската ...

Меркел ќе го убедува Ципрас договорот од Преспа да помине во грчкиот Парламент !

Меркел ќе го убедува Ципрас договорот од Преспа да помине во грчкиот Парламент !

Германската канцеларка Ангела Меркел следната недела   патува за Грција. Целта на нејзината посета на Атина меѓу другото е и  да притисне, Договорот од Преспа да добие поширока поддршка во Грчкиот ...