Tag: претседател

Стево Пендаровски избран за Претседател на Македонија – Одлучија гласовите на ДУИ !

Стево Пендаровски избран за Претседател на Македонија – Одлучија гласовите на ДУИ !

Стево Пендаровски, синоќа и се обрати на јавноста, по освојување на окол 60.000 гласови повеќе од противкандидатот Давкова-Сиљановска. -Слушнете го врховниот командант, низ насмевка извика Пендаровски, додека медиумите се подготвуваа ...

Стево Пендаровски со 323.846 гласови, и Гордана Силјановска Давкова со 319.240, во втор круг на претседателските избори !

Стево Пендаровски со 323.846 гласови, и Гордана Силјановска Давкова со 319.240, во втор круг на претседателските избори !

Според обработените речиси сто проценти од резултатите, ДИК објави дека кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски во вчерашниот прв круг од претседателските избори освоил 323.846 гласови, кандидатката на ВМР ДПМНЕ Гордана ...

И официјално, за претседател на државата ќе трчаат тројца кандидати !

До 13 часот, гласале само 19,89% од гласачите !

Според официјалните податоци на државната изборна комисија, на претседателските избори до 13 часот гласале вкупно 19,89% од регистрираните гласачи . Според податоците од Државната изборна комисија, од вкупно регистрираните 1 ...

И официјално, за претседател на државата ќе трчаат тројца кандидати !

Од вечер, предизборен молк пред претседателските избори !

Вечерва на полноќ завршува претседателската кампања и почнува предизборниот молк. За време на 20 дневната кампања тројцата претседателски кандидати остварија повеќе средби со граѓаните и организираа митинзи низ целата држава. ...

Стпе Месиќ, повторно сака да биде претседател на Хрватска !

Стпе Месиќ, повторно сака да биде претседател на Хрватска !

Поранешниот претседател Стјепан Месиќ денеска најави дека размислува повторно да се кандидира за претседател на Хрватска. Тој рече дека уште не донел одлука, но дека го посетуваат многу групи, поединци, ...

ВИДЕО: На денот на независноста на Грција, сакаа да го убијат претседателот Павлопулос !

ВИДЕО: На денот на независноста на Грција, сакаа да го убијат претседателот Павлопулос !

На свеченосат на „Денот на независноста“ на Грција, Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, во моментите кога положи венец пред Споменикот на непознатиот војник, непознат човек се обиде да го пробие кордонот, ...

Црна Гора: По шести пат, граѓаните на протест побара оставка од Владата и Претседателот !

Црна Гора: По шести пат, граѓаните на протест побара оставка од Владата и Претседателот !

Во Подгорица е одржан шестиот по ред граѓански протест „97.000: Спротивстави се“, на кој учествуваа повеќе илјади граѓани со барање за оставка на Владата и претседателот на државата. Демонстрантите на ...

Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ денес избира претседателски кандидат !

Претседателот Иванов не става потпис на 11 нови закони заради “Северна“ !

Единаесетте закони чии укази претседателот Ѓорге Иванов одби да ги потпише бидејќи му дошле со новото име Република Северна Македонија се враќаат на трето читање во Собранието. Иванов не ги ...

Page 2 of 4 1 2 3 4