Tag: Работа

САД толку должат, што не можат веќе ни да го изговорат бројот !

Американците добиваат за работата 28 долари на час – Само во септември отворени нови 136.000 работни места !

Во септември, вработеноста во САД стабилно се зголеми со  136,000 нови работни места, додека стапката на невработеност изненадувачки падна на ниво од 3,5%. Овие податоци потврдуваат  мал застој на создавање ...

Германска политичка партија бара „Дегзит“, по теркот на „Брегзит“ за излез од ЕУ ?!

Германија очајно бара работници – И сите да се вработат, остануваат слободни 400.000 работни места !

Германските компании имаат проблеми да пронајдат квалификувана работна сила, неопходна за да го зголемат производството, предупреди економскиот институт IW. Институтот проценува дека недостигот на работна сила, економијата ја чини 0,9 ...

Силен земјотрес утрово во Сплит !

Хрватскиот туризам го оправаат над 17.000 странски работници, од кои над 2500 се Македонци !

Според податоци на хрватското Министерство за внатрешни работи, во моментов има 17,381 странци кои работат во туризмот, а најголем дел работни дозволи се издадени на лица од БиХ. Оваа сезона ...

Државата вработува ! Објавени огласи за нови 120 лица низ државни фирми !

Невработеноста во Македонија е три пати поголема од онаа во ЕУ !

Последниот извештај на Еуростат покажува дека во Македонија невработеноста е три пати повисока од, невработеноста во земјите челнки на Европската унија. Во земјава процентот на луѓе без работа е 17,8 ...

Шефицата на СЈО, Катица Јанева си поднесе оставка !

Катица Јанева се појавила денес на работа во СЈО !

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска била во просториите на Специјалното јавно обвинителство. На Јанева, која на 15 јули депонираше оставка, а веќе утредента отвори боледување, минатата недела и беше одземен ...

Богата нација: Милион македонски туристи оставиле 155 милиони евра во Грција !

На хрватските плажи ова лето работат над 17.000 странци, од кои голем дел Македонци !

Преку 17 илјади странски работници ангажирала Хрватска во туризмот. Работната сила која претежно е ангажирана во таа земја на Балканот се Босанци, Македонци и Сиријци. Хрватската влада неодамна морашае да ...

Page 1 of 3 1 2 3