Tag: романија

ВИДЕО: Торнадо во Романија – Уништени куќи и превртен автобус со 40 патници !

ВИДЕО: Торнадо во Романија – Уништени куќи и превртен автобус со 40 патници !

Торнадо во Романија уништи најмалку 10 куќи.Компанијата Метеоплус објави видео, на кое се гледа моментот кога торнадото ја зафати руралната област Калараши. Романската телевизија ја пренесе изјавата на шефот на ...

Грција, Србија, Романија и Бугарија денес ќе стават потпис на кандидатурата за домаќини за фудбалското првенство во 2028 !

Грција, Србија, Романија и Бугарија денес ќе стават потпис на кандидатурата за домаќини за фудбалското првенство во 2028 !

Денес ќе биде потпишана заедничката кандидатура на Грција, Србија, Романија и Бугарија за организација како земји-домаќини на Европското првенство во 2028 или Светското првенство 2030. Министрите од соодветните ресори на ...

Хрватска: Девет лица починаа од грип, а над 8500 боледуваат !

Грипот во Романија уби 99 лица !

99 лица во Романија го загубија животот како последица од грипот, соопшти денес Националниот институт за јавно здравје. Последната жртва е 73-годишна жена која починала завчера.Таа имала вирус тип A ...

Скопјанец тешко повреден кај Свети Николе

Италијанец глумел лажен пластичен хирург во Романија !

Романската полиција го приведе италијанскиот државјанин, Матео Полити, кој се претставувал како пластичен хирург во клиника во околината на Букурешт.Граничната полиција наведе дека Полити бил приведен во воз на романско-унгарската ...

Романија спрема Закон за амнестија на корумпирани политичари – Ќе има ли нови протести !

Романија спрема Закон за амнестија на корумпирани политичари – Ќе има ли нови протести !

Романија е блиску до одлуката да ги амнестира политичарите кои биле осудени за корупција – потег што би можел да ги обнови протестите против декриминализацијата на делата за корупција. Ова ...