Tag: Словенија

Американците запленија 5.5 тони кокаин на подморница, вреден 165 милиони долари !

Словенија: Во воз, откриени 13 килограми хероин вреден 1.3 милиони евра !

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз кој патувал од Турција за Австрија, што е меѓу најголемите заплени на дрогата во Словенија годинава. Според словенечката ...

Прво Меланија а потоа и Доналд Трамп доби дрвена статуа во Словенија !

Прво Меланија а потоа и Доналд Трамп доби дрвена статуа во Словенија !

По подигнатата дрвена статуа на Меланија Трамп во нејзината родна земја Словенија, овојпат дрвена статуа доби и нејзиниот сопруг, претседателот на Соединетите американски држави, Доналд Трамп, пренесува Би-би-си. Статуата е ...

Ќе ја сонуваме минималната плата од 1999 евра во некои земји од ЕУ !

Словенците на граница заплениле 1.5 милиона евра во кеш !

Словенечката полиција во комбе со кое патувале двајца странски државјани, пронајде и заплени 1,5 милиони евра во готовина. Како што објави мариборскиот весник „Вечер“, повикувајќи се на неофицијални полициски извори, ...

Хрватска се празни ! За три години членство во ЕУ, се иселиле над 100.000 луѓе !

Комшиска афера: Хрватските разузнавачи ги прислушувале Словенците !

Словенечкиот премиер Марјан Шарец свика за денес попладне итна седница на словенечкиот совет за национална безбедност поради наводното дејствување на хрватската разузнавачка агенција СОА во Словенија. Хрватскиот амбасадор по тој ...

Словенија: Една година затвор, оти ја прегазил сосетката…со авион ?!

Словенија: Една година затвор, оти ја прегазил сосетката…со авион ?!

Седумдесет и двегодишниот Алојз Шименц од Љубљана, кој пред три години ја прегази сосетката со ултралесен спортски авион и сериозно ја повреди, Окружниот суд во Љубљана во вторникот го осуди ...

Пратеник во Словенија си поднел оставка откако кажал дека украл сендвич ?!

Пратеник во Словенија си поднел оставка откако кажал дека украл сендвич ?!

Словенечкиот пратеник Дариј Крајчич од владејачката партија Листа на Маријан Шарец поднесе оставка откако во Парламентот раскажал дека украл сендвич. Нов во политиката, 54-годишниот Крајчич за време на седница раскажал ...

Албанија, земја на малолетнички бракови – Лани склучени над 3000 !

Најмногу бракови склучени во Литванија, најмалку во Словенија !

Најмногу склучени бракови во Европа се во Литванија, а најмалку во Словенија, говорат податоците на Европската статистичка агенција објавени денеска, на денот кога во голем дел од светот се одбележува ...

Словенија: Министер си даде оставка откако беше обвинет за мобинг !

Словенија: Министер си даде оставка откако беше обвинет за мобинг !

Словенечкиот министер за култура Дејан Прешичек, ја понуди својата оставка по скандалот во кој беше обвинет за мобинг. Тој до премиерот Марјан Шарец ја понудил својата оставка, објавено е денеска ...

Page 1 of 2 1 2