Tag: турција

САД нема да и продадат 100 авиони Ф-35 на Турција, поради купувањето на руските ракети !

САД нема да и продадат 100 авиони Ф-35 на Турција, поради купувањето на руските ракети !

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите Американски Држави нема да ги продадат борбените авиони „Ф-35“ на американскиот производител “Lockheed Martin” на Турција, затоа што властите од Анкара се одлучиле ...

Турција: Студентка по новинарство заврши во притвор поради навреда на Ердоган ?!

Ердоган го изгуби Истанбул – На повторените избори, повторно победи опозицијата !

Владеачката партија во Турција ја изгуби контролата на најголемиот град во државата, Истанбул, по денешното повторено гласање на локалните избори. Кандидатот на главната опозициска партија, Екрем Имамоглу, освои 54% од ...

Русија ќе продолжи да си ја произведува новата ракета и покрај тоа што САД се против тоа !

САД бараат од Турција до крајот на неделата да се откаже од купувањето на руските ракети С-400 ?!

САД ѝ дадоа рок на Турција од две недели да се откаже од купувањето руски противракетен систем „С-400“ во корист на американскиот систем „Патриот“, објави Си-ен-би-си повикувајќи се на доверливи ...

Русија ќе продолжи да си ја произведува новата ракета и покрај тоа што САД се против тоа !

Турција сака да и биде партнер на Русија во развојот на новите ракети С-500 !

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција и Русија заедно ќе го произведуваат противвоздушниот и антибалистички ракетен систем С-500. Ова Ердоган го изјави по повод контроверзата околу купувањето на ...

Турците им порачаа на Американците, дека купувањето на рускиот ракетен систем С-300 е завршена работа !

Турците им порачаа на Американците, дека купувањето на рускиот ракетен систем С-300 е завршена работа !

Турција нема да се повлече од договорот со Русија за купување на ракетниот систем „С-400“ и тоа за Анкара е веќе завршена работа. Ова синоќа го порача првиот човек на ...

Турски новинар кажал лош збор за Ердоган, добил бејзбол палки по глава !

Турски новинар кажал лош збор за Ердоган, добил бејзбол палки по глава !

Турски новинар кој ја критикува владата на претседателот Реџеп Таип Ердоган и нејзините националистички сојузници заврши во болница откако е нападнат на улица.Весникот Јениџаг објави денес дека пет или шест ...

Ердоган им порача на САД, дека Турција сигурно ги купува руските ракети С-400 !

САД најавуваат санкции за Турција ако ги купи руските системи С-400 !

САД ќе наметнат санкции на Турција и ќе ја замрзнат испораката на американски борбени авиони Ф-35, ако земјата продолжи со обидот за стекнување и распоредување на рускиот систем за противракетна ...

Турците негираат дека армијата е виновна за помор на делфини !

Турците негираат дека армијата е виновна за помор на делфини !

Турската армија ги негираше обвиненијата на грчкиот институт за заштита на морската средина дека поморските вежби кои неодамна ги спроведе се причина за масовен помор на делфини. Турската армија на ...

Page 1 of 3 1 2 3