Tag: турција

Турците им порачаа на Американците, дека купувањето на рускиот ракетен систем С-300 е завршена работа !

Турците им порачаа на Американците, дека купувањето на рускиот ракетен систем С-300 е завршена работа !

Турција нема да се повлече од договорот со Русија за купување на ракетниот систем „С-400“ и тоа за Анкара е веќе завршена работа. Ова синоќа го порача првиот човек на ...

Турски новинар кажал лош збор за Ердоган, добил бејзбол палки по глава !

Турски новинар кажал лош збор за Ердоган, добил бејзбол палки по глава !

Турски новинар кој ја критикува владата на претседателот Реџеп Таип Ердоган и нејзините националистички сојузници заврши во болница откако е нападнат на улица.Весникот Јениџаг објави денес дека пет или шест ...

Ердоган им порача на САД, дека Турција сигурно ги купува руските ракети С-400 !

САД најавуваат санкции за Турција ако ги купи руските системи С-400 !

САД ќе наметнат санкции на Турција и ќе ја замрзнат испораката на американски борбени авиони Ф-35, ако земјата продолжи со обидот за стекнување и распоредување на рускиот систем за противракетна ...

Турците негираат дека армијата е виновна за помор на делфини !

Турците негираат дека армијата е виновна за помор на делфини !

Турската армија ги негираше обвиненијата на грчкиот институт за заштита на морската средина дека поморските вежби кои неодамна ги спроведе се причина за масовен помор на делфини. Турската армија на ...

Хеликоптерот на грчкиот премиер Ципрас, испратен со турски воени авиони !

Хеликоптерот на грчкиот премиер Ципрас, испратен со турски воени авиони !

За време на патувањето на премиерот на Грција, Алексис Ципрас кон островот Агатониси, што се наоѓа во близина на Турција, по повод грчкиот национален празник, турски воени авиони го нарушиле ...

ВИДЕО: 30 патници на летот Истанбул-Њујорк се повредени, откако авионот влетал во турбуленција !

ВИДЕО: 30 патници на летот Истанбул-Њујорк се повредени, откако авионот влетал во турбуленција !

Околу 30 патници на авионот на компанијата Туркиш ерлајнс на релација Истанбул-Њујорк се повредени во текот на ноќта поради турбуленции, 45 минути пред слетувањето. Според изјавата на американската аеродромска служба, ...

Ердоган им порача на САД, дека Турција сигурно ги купува руските ракети С-400 !

Ердоган им порача на САД, дека Турција сигурно ги купува руските ракети С-400 !

Турција нема никогаш да отстапи од договорот за купување на противвоздушниот ракетен одбранбен систем С-400, соопшти претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган додавајќи дека Анкара размислува и за купување на ...

Page 1 of 2 1 2