Tag: хрватска

Ќерката на хрватската претседателка Колинда, доби стипендија на Харвард поголема од платата на мајка и !

Ќерката на хрватската претседателка Колинда, доби стипендија на Харвард поголема од платата на мајка и !

Ќерката на хрватската претседателка, Колинда Грабар-Китаровиќ, 18-годишната Катарина Китаровиќ, ќе студира во САД и е примена на четири универзитети, кои нудат стипендија. „’Харвард’ беше нејзиниот прв избор иако таа беше ...

19 Фирми од Регионот  биле тресени од Инспекција по налог на Хелсиншки. За две години  работничките поплаки  зголемени за 300%

Хрватите собраа 600.000 потписи за референдум против зголемување на границата за пензионирање !

Организаторите на синдикалната иницијатива „67 е премногу“ во Хрватска објавија дека собрале повеќе од 600 илјади потписи за распишување референдум, за да се спречи зголемувањето на старосната граница за заминување ...

Хрватска: Кинезите дадоа 2 милиони евра за хотелот „Загорје“ во Кумровец !

Хрватска: Кинезите дадоа 2 милиони евра за хотелот „Загорје“ во Кумровец !

Кинеската компанија „Зонгија недвижности“ му понуди на хрватското Министерството за државен имот да го купи хотелот „Загорје“, поранешното политичко училиште во Кумровец. Наместо бараните 1,6 милион евра, тие понудија речиси ...

ВИДЕО: Загрепчанец истуркал автомобил цели 85 километри, ќе продолжи до 100 за Гинис !

ВИДЕО: Загрепчанец истуркал автомобил цели 85 километри, ќе продолжи до 100 за Гинис !

Загрепчанецот Томислав Лубењак го собори Гинисовиот рекорд за најдолго туркање на автомобил, туркајќи го возилото повеќе од 85 километри и тоа со брзина од шест километри на час. Неговиот потфат ...

На Хрватите не им се бендиса да одат во пензија на 67 години – Бараат референдум !

На Хрватите не им се бендиса да одат во пензија на 67 години – Бараат референдум !

Хрватските синдикати започна со собирање на потписи за референдум со кој сакаат да го спречат заминувањето во пензија на 67 години, како што предвидуваат измените на Законот за пензиско осигурување. ...

ВИДЕО: На хрватскиот остров Паг ќе се прави луксузен град за 10.000 луѓе !

ВИДЕО: На хрватскиот остров Паг ќе се прави луксузен град за 10.000 луѓе !

Хрватскиот остров Паг наскоро би можел да добие сосема нов град и тоа многу луксузен. Претприемачот Едо Maрзиќ деновиве во Загреб го претстави проектот "Златен брег", кој предвидува изградба на ...

Бивш италијански министер доби затвор, откако митото кое го добивал го ставал на сметка во хрватска банка !

Бивш италијански министер доби затвор, откако митото кое го добивал го ставал на сметка во хрватска банка !

Галан за време на изградбата на браната против плимата кај Венеција примил мито од конзорциумот „Венеција Нуова“, а тие пари ги чувал и перел во Хрватска. Поранешниот министер чувал милион ...

Page 1 of 5 1 2 5